După decizia de a-i retrage susținerea politică, PSD va aștepta demisia premierului Ilie Bolojan. Dacă acesta nu va pleca acasă până pe 23 aprilie, adică până la următoarea ședință de Guvern, atunci miniștrii PSD vor face ei un pas în spate și vor demisiona.
Ilie Bolojan a declarat deja, la începutul acestei luni, că nu va demisiona, iar cei care generează crizele politice trebuie să își asume consecințele, potriviti Digi24.
„Nu iau în calcul o astfel de ipoteză. Caut să mă comport responsabil cât timp am onoarea să ocup această funcţie, cât timp suntem într-o situaţie problematică şi sigur, cei care generează crizele trebuie să-şi asume consecinţele acestor lucruri şi să acţioneze politic aşa cum consideră de cuviinţă”, a spus oremierul, într-o emisiune Europa FM.
Ce se întâmplă mai departe
Dacă PSD își va retrage miniștrii, Parlamentul va fi informat că structura politică a Guvernului s-a schimbat, iar Ilie Bolojan va avea la dispoziție 45 de zile pentru a cere Legislativului un nou vot de încredere.