El a precizat că AUR îşi asumă "o guvernare viitoare" şi să redea "speranţa românilor".
"Trei trimestre la rând avem criză economică. Prin prisma primelor dumneavoastră luni de guvernare, aţi generat sărăcie pentru că nu aţi tăiat privilegii. Este 5 mai. Ştiţi câţi vicepremieri aţi avut? Cinci! (...) Aţi avut timp zece luni la dispoziţie să tăiaţi privilegiile şi nu le-aţi tăiat. În schimb, aţi luat de la mame, de la veterani, de la pensionari, de la categoriile vulnerabile. De aceea trebuie să plecaţi acasă. Dragi români, mulţi dintre voi aţi susţinut şi v-aţi dorit apă, hrană, energie. Aţi primit, în ultimul an şi în ultimii ani, din partea celor care se pretind proeuropeni, taxe, război, sărăcie. Este timpul prin votul de astăzi din Parlament vocea românilor să se audă", a afirmat George Simion, în plenul reunit al Parlamentului, la dezbaterea moţiunii de cenzură.
”AUR va face ceea ce este corect pentru români”
Liderul AUR a susţinut că formaţiunea pe care o conduce va face în continuare "ceea ce este corect pentru români".
"Nu putem trăi cu iluzia că aceiaşi oameni pot genera rezultate diferite. Este timpul pentru reconciliere naţională, este timpul pentru speranţă, este timpul pentru viitor. Da, ne asumăm viitorul acestei ţări, ne asumăm o guvernare viitoare, ne asumăm să redăm speranţa românilor. România trebuie să meargă înapoi la votul românilor, domnule Bolojan, dacă vreţi într-adevăr să fiţi reformatori: 300 de parlamentari, tăierea banilor pentru partidele politice şi două tururi pentru alegerea primarilor şi preşedinţilor de Consilii Judeţene", a transmis George Simion.
Preşedintele AUR a menţionat că, "pe lângă votarea unei moţiuni de cenzură, procedeu total democratic, (...) azi (n.r. marţi) are loc prezentarea raportului unui an de preşedinţie sub Nicuşor Dan, iar imaginea este una neagră - deznădejde, dezbinare şi sărăcie".
"Din păcate, pe lângă aceste lucruri, Nicuşor Dan alege astăzi să-l sacrifice pe loialul tovarăş de drum, care probabil se prefigura a fi competitor electoral în mintea lui încâlcită. Dragi români, n-a fost uşor, a fost Nicuşor. Din păcate, o coaliţie care spunea că este proeuropeană şi se baza doar pe trădare, cum s-a întâmplat în ultimii 35 de ani, astăzi cere capul lui Moţoc şi crede că noi toţi de aici, din această sală, suntem trădători. Am primit zeci de telefoane. Sunt colegi din opoziţie care au fost surprinşi de atenţia care le-a fost acordată. Au fost chemaţi la mese, li s-a întins mâna, li s-a zâmbit şi li s-a explicat cum nu trebuie să voteze moţiunea, că voinţa poporului român este alta. Nu, dragi români, noi am auzit vocea românilor şi, domnule Bolojan, noi o să facem în continuare ceea ce vor românii de la noi, iar mesajul nostru este clar: noi nu suntem de vânzare, noi nu suntem trădători", a fost mesajul lui Simion.
Simion cere ca UDMR să "respecte vocea oamenilor"
El a recomandat UDMR să "respecte vocea oamenilor".
"Aici am o remarcă şi la adresa colegilor de la UDMR, pentru că toţi cetăţenii români, inclusiv etnicii maghiari din Miercurea Ciuc, Odorheiu Secuiesc, Sfântu Gheorghe, Târgu Secuiesc, îşi doresc ca acest Guvern să plece, iar această coaliţie proeuropeană să nu mai guverneze în România. Respectaţi vocea oamenilor care au ieşit în stradă la începutul anului şi v-au cerut să îi reprezentaţi. Altfel, vă veţi alătura şi dumneavoastră corului celor care îşi închipuie că sunt salvatori", a mai spus Simion.
Liderul AUR a respins acuzaţia potrivit căreia moţiunea de cenzură ar fi "cel mai mare tun financiar dat în ultimii ani".
"Aveţi grijă că minciuna nu mai ţine şi, din păcate, lovitura de stat, aşa cum am fost noi acuzaţi că o dăm prin această moţiune de cenzură, aţi dat-o voi în decembrie 2024. Am auzit despre moţiunea noastră verzi şi uscate, cum că este cel mai mare tun financiar dat în ultimii ani. Nu. Atenţie: tun financiar a însemnat achiziţia a 100 de milioane de doze de vaccin, care, la fel ca guvernarea din ultimii 10 ani, nu vreţi să vă asumaţi niciunii acest tun de 600 de milioane de euro, după cum nu vreţi să vă asumaţi niciunii miliardele de euro date către Rheinmetall, care miros a corupţie", a transmis Simion.
Senatul şi Camera Deputaţilor s-au reunit, marţi, în şedinţă comună, pentru dezbaterea şi votul asupra moţiunii de cenzură la adresa Guvernului condus de liberalul Ilie Bolojan.