Ministrul Sănătății, invitat la Healthcare Forum 2026, „Adevărul despre Sănătatea României”, eveniment care se va desfășura în 24 martie 2026, la Crowne Plaza Bucharest, va vorbi despre soluții.
Dezbaterea - la care vor lua parte decidenți din sănătate, manageri ai marilor institute medicale (Fundeni, Matei Balș, Grigore Alexandrescu),reprezentanți ai structurilor profesionale, medici, factori importanți din industria de sănătate, experți în digitalizare, reprezentanți ai pacienților - va acoperi teme precum: blocajele majore ale sistemului sanitar, accesul limitat la servicii medicale, diferențele care separă România de statele cu sisteme sanitare performante, dezvoltarea spitalelor, atragerea și motivarea medicilor etc.
Sistem nou de gărzi și interzicerea practicii în privat pentru medicii care cer scutire de gardă
Spitalele orășenești, cele municipale, dar mai ales spitalele județene se confruntă cu o criză acută de medici. Rezultatul: fie imposibilitatea de a organiza linii de gardă, fie greutatea de a le acoperi întreaga lună, iar acolo unde lucrurile s-au înrăutățit dramatic chiar închiderea anumitor secții.
Motivele care îi fac pe tinerii specialiști să evite spitalele de provincie sunt diverse. Unii preferă spitalele din centrele universitare, alții aleg să activeze în mediul privat, deseori speriați de volumul mare de muncă și de complexitatea cazurilor care trebuie tratate la stat. Peste toate, România încă se confruntă cu exodul medicilor, iar cei care se gândesc să plece, la fel ca și cei deja plecați, vorbesc despre un cumul de factori care le-a influențat decizia, pornind de la nivelul salariilor, plata gărzilor, dotarea spitalelor și posibilitățile de perfecționare și până la modul în care se face accesul în sistem.
Pe de altă parte, posibilitățile de intervenție sunt limitate de contextul financiar actual. Chiar și așa, anumite măsuri enunțate deja de ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, ar putea atenua aceste probleme.
Citește articolul integral pe Adevărul.
Rezervă-ți locul la Healthcare Forum 2026
Te invităm să participi la un dialog esențial despre viitorul infrastructurii medicale din România. Healthcare Forum este platforma unde managerii de spitale, autoritățile și liderii din industrie se reunesc pentru a găsi soluții aplicabile.
Agenda evenimentului reunește voci de referință din sistemul public și privat, printre care:
- Alexandru Rogobete – Ministrul Sănătății;
- Dr. Cătălin Cîrstoveanu – Șef secție Terapie Intensivă Neonatală, Spitalul „Marie Curie”;
- Dr. Alexandru Ulici – Manager, Spitalul pentru Copii „Grigore Alexandrescu”;
- Dr. Sandra Alexiu – Președinte, Asociația Medicilor de Familie București-Ilfov;
- Monica Althamer – Director program, navigator pacienți.
Participarea este gratuită pentru profesioniștii din industrie, însă locurile în sală sunt limitate.Vezi speakerii, temele de discuție și ÎNREGISTREAZĂ-TE GRATUIT AICI.
Evenimentul organizat de Adevărul este găzduit de ic.events, cu sprijinul Bristol Myers Squibb (BMS) România în calitate de Silver Partner, având ca sponsor IQVIA.