Ministrul declarat la Digi24 că noua platformă care o va înlocui pe cea actuală, care are 15 ani vechime și de 10 ani nu mai are servicii de mentenanță.
Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) anunțase că platforma informatică PIAS va fi înlocuită în 2026 cu un sistem „modern, sigur şi accesibil”.
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a explicat la Digi 24 în ce va consta schimbarea și ce presupune noul sistem.
„Rețeta electronică, scrisoarea medicală, trimiterea și toate documentele practic dispar și se mută în această platformă. Vă duceți la o farmacie, pe baza CNP-ului sau a cardului de sănătate sau a noii cărți de identitate farmacistul va vedea în platformă prescripția medicală și vă eliberează antibioticul fără alt document”, a explicat Alexandru Rogobete.
Ministrul a mai precizat că platforma este într-un grad de execuție tehnică de peste 65% în momentul de față. Mai multe detalii găsiți pe Digi24.