Alertă de ger. Temperatura din București va scădea până la -14 grade

Sursa foto: Wall-street.ro

Alertă de ger. Temperatura din București va scădea până la -14 grade

Cuprins Articol:
Alertă de ger până pe 13 ianuarie dimineața. În noaptea dintre 12 și 13 ianuarie sunt așteptate minus 20 de grade Celsius în unele zone, iar în Capitală minima va ajunge la minus 14 grade, scrie Digi24.ro.

Autoritățile se pregătesc pentru condiții severe, însă ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a dat asigurări că stocurile de gaze sunt suficiente. Pentru astăzi, la prânz, a fost convocat Comandamentul Energetic Național, conform Digi24.ro. 

Ce spune directorul ANM despre evoluția vremii

Directorul ANM Elena Mateescu a explicat că este posibil ca noaptea de luni spre marți să fie cea mai rece din acest episod de iarnă. 

„Ne așteptăm la temperaturi negative în toată țara. De altfel, avertizarea meteorologică de cod galben este valabilă până marți dimineață, la ora 10:00, astfel încât minimele în întreaga țară, așa cum specificam, vor fi spre minus 15, minus 6 grade și este posibil ca noaptea de luni spre mari să fie cea mai rece din acest episod, pentru că așteptăm valori de până la minus 19, minus 20 în depresiuni. În zonele centrale, nordice, inclusiv în Capitală, este posibil să înregistrăm o minimă spre minus 14 -15°. C”, precizează Elena Mateescu pentru Digi24.ro. 

 

MEC: Cursuri online în şase unităţi şcolare şi suspendate în alte trei, din cauza vremii nefavorabile

Elevii de la şase şcoli din ţară vor desfăşura luni, 12 ianuarie, cursuri online, iar în trei unităţi şcolare activitatea va fi suspendată, urmând ca orele să fie recuperate, din cauza vremii nefavorabile, a anunţat, duminică, Ministerul Educaţiei şi Cercetării.

Conform sursei citate, este vorba despre unităţi şcolare din Argeş, Arad, Dolj, Gorj, Olt, Timiş şi Bistriţa-Năsăud.

"Potrivit datelor furnizate de inspectoratele şcolare judeţene în cursul zilei de astăzi (ora de referinţă: 18:00), din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile, luni, 12 ianuarie 2026, cursurile se vor desfăşura online în şase (6) unităţi de învăţământ (totalizând aproximativ 2.200 de elevi/preşcolari), câte una în fiecare dintre judeţele: Argeş, Arad, Dolj, Gorj, Olt şi Timiş.

În trei (3) unităţi de învăţământ, însumând aproximativ 100 de elevi, câte una în fiecare dintre judeţele Argeş, Bistriţa-Năsăud, Olt, activitatea didactică va fi suspendată, urmând ca orele să fie recuperate", a transmis Ministerul Educaţiei.

Mai mult de jumătate dintre judeţe, din partea nordică a ţării, se află până marţi, 13 ianuarie, sub cod galben de vreme deosebit de rece, ger, ninsori, intensificări ale vântului. 

Personalizate pentru tine