Meteo: Cod galben de caniculă și avertizări de vijelii în următoarele zile

Sursǎ foto: shutterstock.com

Meteo: Cod galben de caniculă și avertizări de vijelii în următoarele zile

Şase judeţe din vestul ţării se vor afla sub atenţionare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate pe parcursul zilei de miercuri, iar zonele montane vor intra sub incidenţa unui Cod galben de instabilitate atmosferică şi averse însemnate cantitativ.

Potrivit meteorologilor citați de Agerpres, miercuri, 24 iunie, în intervalul orar 12:00 - 21:00, în Crişana, nordul Banatului, Maramureş şi în nord-vestul Transilvaniei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unităţi. Maximele termice vor fi de 30 -34 de grade.

Judeţele atenţionate sunt: Timiş, Arad, Bihor, Maramureş, Sălaj şi Satu Mare. 

Tot miercuri, în acelaşi interval orar, în zona de munte vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torenţiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50 -70 km/h) şi pe arii restrânse vijelii şi căderi de grindină de mici şi medii dimensiuni (1 - 4 cm). În intervale scurte de timp (1 - 3 ore) sau prin acumulare, cantităţile de apă vor fi local de 15 - 25 litri/mp şi pe arii restrânse vor depăşi 40 - 50 litri/mp.

Potrivit ANM, manifestări specifice instabilităţii atmosferice vor fi pe arii restrânse îndeosebi în sud-estul ţării. 

Personalizate pentru tine