La nivelul inspectoratelor județene pentru situații de urgență (ISU) au fost dispuse măsuri de dislocare a autospecialelor de transport apă potabilă. În cadrul manevrei de forțe au fost dislocate 4 autocisterne de mare capacitate, pentru alimentarea unităților sanitare afectate, după cum urmează:
- pentru județul Argeș - 1 autocisternă de 30.000 l de la ISU TM;
- pentru județul Prahova – 1 autocisternă de 30.000 l de la ISU TM și 1 autocisternă de 10.000 l de la ISU BV;
- pentru județul Dâmbovița - 1 autocisterna de 10.000 l de la ISU BIF.
Nevoia de apă potabilă pentru restul populației va fi acoperită prin distribuirea cantităților din rezervele de stat, fiind suplimentată acolo unde autoritățile locale și furnizorul de apă nu pot interveni cu capacitatea necesară. De asemenea, structurile asigură apă menajeră la solicitare pentru comunitățile care se confruntă cu lipsa acesteia.
Județul Prahova
În urma ședinței extraordinare a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, desfășurată astăzi, s-a decis ca ISU Prahova să asigure transportul și distribuirea apei menajere - interzisă consumului uman, utilizând cele 4 autocisterne de 9.000 de litri aflate în dotarea inspectoratului.
Locațiile de distribuire a apei menajere sunt stabilite de comun acord cu autoritățile locale, în funcție de necesitățile identificate de acestea. Autoritățile publice locale asigură recipientele necesare pentru stocarea apei și distribuirea către populație, cu mențiunea expresă că apa distribuită este destinată exclusiv uzului menajer și nu este bună de băut.
În această seară, distribuirea apei menajere s-a desfășurat în localitățile Câmpina, Telega, Băicoi, Bănești și Brebu. Celelalte localități afectate informat ISU Prahova că, la acest moment, dispun de surse alternative de apă și nu necesită furnizarea de apă menajeră. Se va menține o legătură permanentă cu autoritățile locale pentru monitorizarea situației și intervenția promptă, dacă va fi necesar.
Ministerul Afacerilor Interne (MAI), Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU) și Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) rămân în continuare mobilizate, fiind pregătite să acționeze prompt pentru sprijinirea neîntreruptă a comunităților afectate și pentru monitorizarea atentă a evoluției situației, asigurând astfel un răspuns eficient și coordonat.