Comune din trei județe fără apă potabilă: măsurile dispuse de autorități

FOTO: ISU Dâmbovița

Comune din trei județe fără apă potabilă: măsurile dispuse de autorități

Peste 50.000 de litri de apă potabilă îmbuteliată (în sticle de doi litri), distribuită din rezervele de stat, vor ajunge în localitățile de destinație din județele Prahova și Dâmbovița. În prima parte a zilei de mâine vor ajunge încă 150.000 de litri de apă, iar cantitatea poate fi suplimentată în zilele următoare, până la restabilirea alimentării cu apă. Această acțiune de sprijin vine ca urmare a Hotărârii CNSU nr. 32 adoptată pe 30 noiembrie 2025, prin care au fost aprobate măsuri urgente destinate populației afectate de întreruperea alimentării cu apă.

La nivelul inspectoratelor județene pentru situații de urgență (ISU) au fost dispuse măsuri de dislocare a autospecialelor de transport apă potabilă. În cadrul manevrei de forțe au fost dislocate 4 autocisterne de mare capacitate, pentru alimentarea unităților sanitare afectate, după cum urmează:

  • pentru județul Argeș - 1 autocisternă de 30.000 l de la ISU TM;
  • pentru județul Prahova – 1 autocisternă de 30.000 l de la ISU TM și 1 autocisternă de 10.000 l de la ISU BV;
  • pentru județul Dâmbovița - 1 autocisterna de 10.000 l de la ISU BIF.

Nevoia de apă potabilă pentru restul populației va fi acoperită prin distribuirea cantităților din rezervele de stat, fiind suplimentată acolo unde autoritățile locale și furnizorul de apă nu pot interveni cu capacitatea necesară. De asemenea, structurile asigură apă menajeră la solicitare pentru comunitățile care se confruntă cu lipsa acesteia.

Județul Prahova

În urma ședinței extraordinare a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, desfășurată astăzi, s-a decis ca ISU Prahova să asigure transportul și distribuirea apei menajere - interzisă consumului uman, utilizând cele 4 autocisterne de 9.000 de litri aflate în dotarea inspectoratului.

Locațiile de distribuire a apei menajere sunt stabilite de comun acord cu autoritățile locale, în funcție de necesitățile identificate de acestea. Autoritățile publice locale asigură recipientele necesare pentru stocarea apei și distribuirea către populație, cu mențiunea expresă că apa distribuită este destinată exclusiv uzului menajer și nu este bună de băut.

În această seară, distribuirea apei menajere s-a desfășurat în localitățile  Câmpina, Telega, Băicoi, Bănești și Brebu. Celelalte localități afectate informat ISU Prahova că, la acest moment, dispun de surse alternative de apă și nu necesită furnizarea de apă menajeră. Se va menține o legătură permanentă cu autoritățile locale pentru monitorizarea situației și intervenția promptă, dacă va fi necesar.

Ministerul Afacerilor Interne (MAI), Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU) și Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) rămân în continuare mobilizate, fiind pregătite să acționeze prompt pentru sprijinirea neîntreruptă a comunităților afectate și pentru monitorizarea atentă a evoluției situației, asigurând astfel un răspuns eficient și coordonat.

Personalizate pentru tine