Un camion cu arme a fost descoperit la vamă. Erau transportate inclusiv aruncătoare de grenade

Sursǎ foto: Poliția de Frontieră

Un camion cu arme a fost descoperit la vamă. Erau transportate inclusiv aruncătoare de grenade

Cuprins Articol:
Polițiștii de frontieră de la vama Albița au constat că un camion civil care venea din Republica Moldova transporta armament, transmite Digi24. Cercetările sunt în desfășurare la fața locului.

UPDATE, 15:00: "Investigaţiile au fost declanşate după ce, la data de 20.11.2025, la intrarea în România prin Vama Albiţa, a fost depistat un autocamion, aparţinând unei firme de transport din Republica Moldova, încărcat cu elemente de armament, având ca destinatar, conform documentelor, un beneficiar din Israel", se arată într-un comunicat emis de DIICOT.

Procurorii DIICOT Iaşi au deschis un dosar penal pentru constituirea unui grup infracţional organizat şi contrabandă calificată. Beneficiarul transportului ar fi un cetățean israelian. Activităţile de urmărire penală sunt realizate împreună cu poliţişti ai Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Iaşi. 

TIR cu arme venit din Republica Moldova. Polițiștii fac investigații

Recent, vameșii de la punctul de trecere al frontierei Albița au tras pe dreapta și au luat la puricat un camion civil în care s-au descoperit mai multe arme. Conform primelor informații, ar fi vorba despre aruncătoare de grenade, dar și despre componente de armă demontate

Nu este clar, la acest moment, care era destinația finală a transportului și nici dacă acesta era unul autorizat, însă sursa citată transmite că era vorba de un camion civil, nu unul cu inscripții militare. Conținutul camionului a fost verificat inițial folosindu-se scanner-ul pentru camioane din vamă.

Cum funcționează scannerul din vamă

„Aceste scanere permit o verificare mai rapidă şi mai precisă a conţinutului mijloacelor de transport, controlul vamal al mărfurilor pentru inspectarea conţinutul coletelor şi al containerelor făcându-se fără a mai fi necesară deschiderea lor”, declara, în 2024, ministrul FInanțelor de la acea vreme, Marcel Boloș, vorbind despre înzestrarea punctelor vamale cu scannere cu raze X.

Această măsură vine ca parte a unui efort mai larg al Ministerului Finanţelor de a moderniza infrastructura vamală pentru a asigura o gestionare eficientă a frontierelor în interesul securităţii naţionale şi a pentru a consolida mecanismele de combatere a contrabandei şi fraudei la frontiere. 

Personalizate pentru tine