„Restricţiile impuse de America criminală sunt ilegale”
Armata a avertizat totodată că niciun port din Golf nu va fi în siguranţă dacă porturile sale sunt ameninţate, relatează AFP.
"Restricţiile impuse de America criminală asupra navigaţiei maritime şi tranzitului în apele internaţionale sunt ilegale şi constituie un exemplu de piraterie", a declarat comandamentul forţelor armate iraniene, Khatam Al-Anbiya, într-un comunicat citit la televiziunea de stat, potrivit Agerpres.
„Niciun port nu va mai fi în siguranță”
"Dacă securitatea porturilor Republicii islamice din apele Golfului Persic şi ale Mării Arabiei este ameninţată, niciun port din Golful Persic şi din Marea Arabiei nu va mai fi în siguranţă", se afirmă în comunicatul oficial iranian.