Uzina Audi din Bruxelles ar putea fi salvată, dar nu de vreun plan de restructurare pus la cale de grupul VAG, ci de chinezii de la Nio. Constructorul cunoscut pentru unele dintre cele mai rapide hypercar-uri electrice ar pregăti o ofertă pentru acest centru de producție, conform publicației belgiene De Tijd citată de Automotive News.
Audi, ca și Volkswagen, trec printr-o perioadă dificilă. Pe fondul scăderii vânzărilor de EV-uri, dar și de modele premium, pe mai multe piețe importante, constructorii germani care fac parte din grupul VAG caută să-și reducă cheltuielile. În cazul mărcii cu cele patru cercuri, o soluție pusă pe masă încă din luna iulie este închiderea uzinei din Belgia.
Acolo, în prezent, singura mașină aflatăa pe liniile de fabricație este SUV-ul de mari dimensiuni Q8 E-Tron. Acest model pe baterii se vinde destul de slab, ceea ce i-a făcut pe cei de la Audi să fie deschiși și către oferte de vânzare. Nio, care caută să evite tarifele suplimentare de import pe care Bruxelles-ul le aplică asupra mașinilor electrice și hibride produse în China, ar fi interesat.
Astăzi, Nio trebuie să se descurce cu o taxă vamală mărită cu 21%, care ar dispărea dacă ar asambla mașini în interiorul Uniunii Europene. Conform sindicatelor belgiene, o delegație chineză ar fi vizitat deja uzina. Ea este o opțiune bună pentru Nio grație poziției sale în interiorul Europei de Vest, dar și pentru că a fost deja tehnologizată pentru a produce EV-uri.
În primele opt luni ale acestui an, Nio a vândut doar 1.777 de mașini noi în Europa. Cel mai popular model a fost berllina ET7, conform firmei de statistică Dataforce. Totuși, ca și alți producători, și Nio vizează să-și mărească prezența pe Bătrânul continent.