FOTO | Aeroportul Otopeni va avea o nouă parcare de 15,7 milioane de euro cu peste 1.000 de locuri. Deja s-a deschis o altă parcare cu 671 de locuri

Sursǎ foto: CNAB

FOTO | Aeroportul Otopeni va avea o nouă parcare de 15,7 milioane de euro cu peste 1.000 de locuri. Deja s-a deschis o altă parcare cu 671 de locuri

Cuprins Articol:

Compania Națională Aeroportul București (CNAB) a inaugurat o nouă parcare pentru cei care călătoresc de pe Aeroportul „Henri Coandă” Otopeni, cel mai mare aeroport al țării și cel mai tranzitat. În plus, autoritățile anunță că, săptămâna aceasta, vor începe lucrările la o altă parcare, supraetajată, mai mare.

Câte locuri de parcare noi vor fi făcute la Otopeni

Planul noii parcări ce va fi inaugurată mâine. Sursă foto: CNAB

Noua parcare, ce va fi inaugurată oficial pe data de 20 mai, are o capacitate totală de 671 de locuri. Parcarea are suprafața de 20.265 de metri pătrați și este situată în apropierea Terminalului Plecări (P7).

„Astfel, clienții vor avea din nou la dispoziție o parcare pe termen scurt adiacentă terminalului, în condițiile în care, în ultimele luni, lucrările la stația de metrou de pe magistrala M6 au condus la închiderea parcării 'Plecări'”, se arată într-un comunicat.

Conform CNAB, o parte din locurile de parcare vor fi prevăzute cu stații de încărcare pentru automobile electrice, în condițiile în care infrastructura ar fi deja gata. Valoarea acestui contract a fost de 14.89 milioane lei.

Când va fi gata noua parcare supraetajată de la Aeroportul Henri Coandă

Cum va arăta noua parcare cu patru niveluri de la Otopeni. Rămâne de văzut câte Ferrari-uri F430 vor parca acolo. Sursă foto: CNAB

Pe lângă parcarea terestră ce va fi inaugurată în această săptămână, la Aeroportul Otopeni se va deschide șantierul unui alt spațiu de parcare nou, organizat pe mai multe niveluri. Această parcare (P6) va fi chiar mai mare, ca și capacitate.

Oficial, noua parcare va avea loc pentru 1.019 mașini, probabil unele dintre locuri având și chargere pentru mașini electrice. Ca și în cazul parcării terestre, nu se știe exact câte puncte de încărcare pentru EV-uri vor fi montate.

Noua parcare care se va construi va fi supraetajată și va avea patru niveluri, transmite CNAB, care nu a oferit un termen de finalizare al lucrărilor. De șantier se va ocupa compania Bog’Art SRL, iar contractul are valoarea de 79 milioane lei.

Recent, oficialitățile au prezentat și planul de modernizare al terminalelor de la Otopeni, anunțând și când vor începe lucrările. Cu toate acestea, construcția terminalului nou, care trebuie făcut de la zero, întârzie să se materializeze de câteva decenii.

Personalizate pentru tine