Preluarea Vel Pitar de către grupul de panificație Bimbo, originar din Mexic, urmată de achiziția a încă șase fabrici locale în 2024, este o bornă importantă pentru piața de pâine din România. Cine este Grupo Bimbo, cu ce se ocupă și cum de au ajuns la noi erau întrebările pe care ni le puneam în urmă cu doi ani. Ce s-a întâmplat cu brandul românesc bine cunoscut în această perioadă, ce branduri noi au apărut, dar și ce branduri își vor face simțită prezența aflați dintr-un interviu exclusiv cu Ionuț Ilie, CEO Bimbo România.
Cum merge businessul pentru grupul mexican, în România? Ei bine, cu încredere în piață și în iubitorii de pâine și panificație de pe meleagurile noastre. De altfel, chiar au bătut palma pentru investiții de circa 30 de milioane de euro în 2025 pentru modernizarea liniilor de producție, expansiune și integrarea echipelor. Mai mult decât atât, modelul pâinii românești a ajuns peste granițe, impresionând familia de brutari care a pus bazele businessului Bimbo.
”Deși Grupo Bimbo este un nume mare, în industria FMCG globală, Vel Pitar rămâne în România brandul dominant, dar și de suflet al românilor, unul consacrat, așezat și dezvoltat local. Bimbo, în schimb, fiind compania care a consolidat această industrie a brutăriei, vine cu un nivel de expertiză avansat, cu peste 79 de ani de istorie în a coace bunătăți cu făină, cu sisteme de management al calității și de siguranța oamenilor, dar și cu ample cunoștințe în dezvoltarea de produse. În plus, este o companie foarte apropiată de oameni, având această cultură de brutar de cartier care și-a depășit granițele. De fapt, rădăcina a ceea ce produce grupul în toate cele 37 de țări unde este prezent este pâinea: unul dintre produsele cele mai apropiate de oameni, pe care îl poți împărți cu cei dragi și mânca alături de orice”, a declarat Ionuț Ilie.
Investiții de 30 de milioane de euro în 2025
Deși se anunță un an dificil, Bimbo România este hotărâtă să depășească obstacolele cu investiții și cu o strategie de creștere sustenabilă. Compania se pregătește pentru tehnologizarea mai multor linii de producție, dar și pentru achiziționarea unora noi. Și, nu în ultimul rând, dezvoltarea graduală a unui program de leadership și în organizația din România este una dintre prioritățile planificate pentru echipele din managementul central, cât și pentru echipele locale din fabrici și centrele de vânzări.
„Investiția totală pe care o facem în businessul nostru e formată din două segmente, pe de o parte, business continuity, unde vorbim de reparații, îmbunătățiri de sisteme tehnologice, creșteri de viteze, noi sisteme de automatizare și electrice etc. Pe de altă parte, avem zona de siguranță și calitate, o zonă complicată, unde avem sisteme de control al calității, detectoare de metal și alte instrumente prin care putem verifica produsele și calitatea muncii. De asemenea, intenționăm să ne extindem în regiuni în care prezența noastră e încă limitată, cum ar fi Transilvania sau Dobrogea. În plus, avem, pe lângă linii noi, moderne și eficiente, și linii din anii `70 - `80, care sunt mai lente și au consumuri mai mari, linii care nu mai fac fața nevoilor de astăzi și portofoliului pe care îl imaginăm. În aceste fabrici lucrăm alături de echipele locale să punem în operă planuri de optimizare și scalare”, a completat executivul român.
În acest sens, Bimbo are în plan punerea în funcțiune a mai multor linii noi de producție, nefiind vorba de construcție, ci efectiv de extinderea și modernizarea capacității de producție.
De asemenea, în prezent, compania deține 14 fabrici de producție la nivelul țării și circa 3.000 de angajați. În cea mai mare fabrică Bimbo, cea din Chitila, lucrează peste 270 de angajați.
”Încercăm să optimizăm procesele, astfel încât, cu același număr de oameni, să lucrăm la o capacitate extinsă. Suntem în continuă recrutare, dată fiind fluctuația de personal, dar pentru ceea ce deținem acum suntem în parametri”, a adăugat CEO-ul Bimbo.
Totodată, pentru anul în curs, Bimbo a planificat o creștere de două cifre, sperând să depășească pragul de 10% față de anul anterior.

Pâinea noastră cea de toate zilele: cele mai aglomerate perioade din an
Așa cum e menționat mai sus, compania lucrează la modalități de extindere și modernizare a capacității de producție. Un alt motiv care stă la baza acestei strategii este și dorința de a evita un blocaj în perioadele aglomerate din an, cum sunt Crăciunul, Paștele, dar și luna august, când diaspora se întoarce acasă, să petreacă vacanța de vară cu familia.
”În industria panificației nu există zile libere, se lucrează non-stop, cu foarte puține pauze. În zilele de Paște, Crăciun, Anul Nou, nu lucrăm, de regulă, schimburile unu și doi, însă în schimbul trei, pregătim deja pâinea pentru zilele următoare. În decembrie, lucrăm la capacitate aproape maximă și aș putea să spun că anul acesta, de exemplu, am avut dificultăți în a acoperi cererea din piață, pentru că e o perioadă foarte aglomerată. Între 20 decembrie și 1 ianuarie volumele sunt spectaculoase și misiunea noastră este aceea de a pune la raft toate produsele la cea mai bună calitate și la timpul potrivit – atenția, dedicația, zarva și mobilizarea din punctele noastre de lucru sunt impresionante”, a explicat Ionuț Ilie.

Produse noi: cum va arăta 2025 pentru Bimbo România
Investițiile alocate pentru anul în curs nu se rezumă doar la noi linii de producție, ci și la aducerea unor noi produse pe piață, la rebrandingul altora sau la dezvoltarea echipelor.
Potrivit informațiilor furnizate, vom avea cel puțin un brand nou pe piață, dar vom fi și martorii unor noi ”haine” pentru mărcile Vel Pitar.
”Am relansat cozonacii cu ocazia Crăciunului 2024, și, deși am avut o ușoară întârziere, a fost un succes. Brandul sub care am făcut această relansare se numește DOR. Am lucrat foarte mult la rețetă. Pare ușor, dar este foarte dificil să industrializezi o rețetă tradițională, să aduci pe piață acel cozonac din bucătăria bunicii deoarece procesul are nevoie de un grad de fluiditate. Refacem rețete, le îmbunătățim, dar venim și cu altele noi. De ce să nu ne gândim și la o rețetă din zona de ‘fusion cusine’, să ducem umpluturi și arome de prin lume pe care să le adaptam cozonacului nostru tradițional, ca să urmăm trendurile?”, a mai spus, punând accentul pe importanța inovației chiar și în panificație, CEO-ul companiei.

În prezent, brandul Domneasca este cel mai vândut, fiind o pâine mare, de un kilogram. Din 2024, Domneasca are și varianta de pâine neagră. De asemenea, Postăvarul este o altă pâine care se menține în top, fiind o pâine ardelenească, una dintre vedetele portofoliului local de pâine devenită produs distribuit național tot în 2024, având coajă bătută și gust bogat și dulceag dat de cartofii în compoziție.
”Vom veni cu produse noi în brandurile deja existente, vom avea și covrigi și alte produse de inspirație tradițională în portofoliul de bunatăți dulci și sărate proaspăt lansat, DOR de la Vel Pitar. În plus, apropiindu-ne de tendințele actuale și criteriile importante de nutriție echilibrată, am adăugat fibre într-o selecție din pâinile noastre. Cât despre distribuție, la nivel național, am lansat în 2024 și extindem accelerat brandul Takis”, a mai spus Ilie.

Ordonanța ”trenuleț” în industria pâinii
”Ordonanța a venit ca un tăvălug. O anticipam, însă o așteptam în trei-șase luni. Nu a venit în trei-șase luni, a venit de pe o zi pe alta și, prin urmare, în momentul acesta ne facem calcule ca să putem aplana această lovitură. Sunt 3.000 de oameni în Bimbo România și nu e deloc simplu. Vom vedea cum putem reașeza planurile stabilite înainte de 31 decembrie. De la noi se simte, din păcate, o lipsă acută de înțelegere a felului în care poate funcționa sănătos o companiel și a nevoii de predictibilitate pentru a îți face un plan cât de cât rezonabil, benefic atât pentru oameni, cât și pentru industrie în sine”, a explicat românul din fruntea multinaționalei.
Ce scumpiri vor avea loc în 2025
E imposibil să ne imaginăm că anul în curs nu va aduce modificări de prețuri. Industria pâinii nu este exclusă din acest cerc vicios, mai ales că prețul grâului a început să urce încă de la jumătatea anului trecut.
”Prețurile vor crește. Cât de tare? Greu de spus. Noi calculăm, premisele par a duce creșterea între 5 și 10%. Nu există nicio cale prin care să scăpăm de asta. Noi nu am modificat prețurile din noiembrie 2022. Prima modificare pe care am făcut-o a fost în septembrie 2024. Prețul făinii a început să urce de prin august, iar aceasta reprezintă 40% din costul produsului”, a explicat CEO-ul Bimbo România.
Cu cine concurează Bimbo în România
Vel Pitar este unul dintre marile nume din țară când vine vorba despre brutărie, despre pâine. Chiar și așa, spune executivul român, gigantul din industrie acoperă 12 -15% din piață.
”Piața este încă extrem de fragmentată în România, avem jucători regionali în diverse zone ale țării. Binecunoscuta franzelă este cel mai consumat segment, la nivel național. Este formatul de 300 de grame, pe care îl cunoaștem ca pâine proaspătă și care este reglementată legal, în sensul în care ea are un conținut de patru componente și un termen de garanție de 24 de ore. Pare ciudat, dar cred că suntem singura țară în care segmentul acesta de pâine se vinde complet neîmpachetat, mai ales post-pandemie. Țările din jur au semi-ambalat și această pâine, în sensul în care ai obligativitatea s-o vinzi într-o pungă de hârtie, chiar dacă punga nu e închisă. La noi, încă nu există o reglementare în acest sens”, a adăugat CEO-ul Bimbo.
Ionut Ilie susține că Vel Pitar are capacitatea de a se extinde la nivel național și de a menține o producție pe măsură. Nordul Moldovei, Dobrogea, Transilvania, mai sus menționate, sunt câteva dintre țintele Bimbo.
”La nivel de competitori, pe lângă brutarii regionali sau brutăriile locale, mici și mijlocii, o dinamică foarte interesantă vine de la Bake Off industry (Brutăria Congelată). Segmentul înregistrează o creștere accelerată. Apoi, să nu uităm de marii retaileri, care și-au dezvoltat o zonă de bucătărie proprie, de unde livrează pâine proaspăt scoasă din cuptor. Fragmentarea este încă, în România, cuvântul de ordine pentru această industrie”, a conchis Ionuț Ilie.
Grupo Bimbo este cea mai mare companie de panificație din lume, cu prezență în 35 de țări situate în America, Europa, Asia și Africa. La sfârșitul lunii decembrie 2022, grupul avea o capitalizare de piață anuală de 19 miliarde de dolari și peste 137.000 de angajați.