Premierul Marcel Ciolacu a declarat că neimpozitarea pensiilor până la 3.000 de lei este o măsură "corectă" şi va fi aprobată printr-o ordonanţă de urgenţă, transmite Agerpres.
Întrebat într-o conferinţă de presă, la finalul vizitei efectuate la compania Softronic din Craiova, dacă va fi luată măsura neimpozitării pensiilor până la 3.000 de lei, Ciolacu a explicat că acest prag a fost trecut prin recalculare de aproximativ 800.000 de persoane.
"Da, pentru că a fost trecut acel prag de aproximativ 800.000 de persoane. Şi am vorbit şi cu doamna ministru (al Muncii), am avut întâlnire şi cu ministrul Finanţelor. Nu vă ascund că mă sfătuiesc, în continuare, în acest domeniu cu doamna primar Lia Olguţa Vasilescu (fost ministru al Muncii - n.r.), fiindcă avem cu toţii de învăţat, nu le ştim pe toate. (...) Ori dădeam o derogare pentru cei 800.000, dar creşterea nu era nu uniformă, puteai să spui că au crescut pensiile cu 300 - 400 de lei, vorbesc nominal, nu procentual, dar au fost creşteri şi mai mari. Şi atunci mi se pare corectă această abordare - creşterea pragului până la 3.000 de lei la impozitare", a afirmat prim-ministrul.
El a precizat că măsura va fi aprobată printr-o ordonanţă de urgenţă, având în vedere că este vacanţă parlamentară şi durează "foarte mult" procedura.
Potrivit lui Ciolacu, efortul bugetar nu este unul foarte mare. Impactul financiar va fi în jur de 800 de milioane de lei, a indicat premierul.
Aceste precizări vin în contextul scandalului recent al recalculării pensiilor, în urma cărora mulți pensionari s-au plâns că au fost nedreptățiți, iar ministrul Muncii şi Solidarităţii Sociale, Simona Bucura-Oprescu, a declarat că pensionarii a căror pensie este mai mică în urma recalculării vor primi în săptămânile următoare o confirmare de la Ministerul Muncii şi Casa Naţională de Pensii că nivelul acesteia nu va scădea şi nimeni nu va primi mai puţini bani.
„Nu va scădea cu niciun leu pensia dumneavoastră. Ca toate lucrurile să fie clare şi lipsite de orice echivoc, veţi primi în următoarele săptămâni o confirmare oficială din partea Ministerului Muncii şi a Casei Naţionale de Pensii Publice că pensia dumneavoastră nu scade. Cea mai bună confirmare pentru ceea ce spun va fi însuşi cuponul de pensie aferent lunii septembrie”, a subliniat reprezentanta Guvernului.