Formatia Real Madrid a castigat Liga Campionilor pentru a 11-a oara in istoria sa, dupa ce a invins, sambata, pe arena San Siro din Milano, echipa Atletico Madrid, in finala competitiei, scor 6-4, dupa prelungiri, scrie News.ro.

Pentru Real a marcat Ramos '15, iar pentru Atletico a inscris Carrasco '79.

La loviturile de departajare pentru Real Madrid au transformat Lucas, Marcelo, Bale, Ramos si Cristiano Ronaldo.

Pentru Atletico au inscris Griezmann, Gabi, Saul si a ratat Juanfran.

- In minutul 15, Kroos a executat o lovitura libera perpendicular pe poarta celor de la Atletico, Bale a deviat balonul iar Ramos, aflat in ofsaid, a urmarit mingea si l-a incurcat pe portarul Oblak, reusind sa duca Real in avantaj.
- Antoine Griezmann a ratat o lovitura de la 11 metri, in minutul 48, dupa ce a trimis mingea in bara. Lovitura de la 11 metri fusese acordata dupa un fault al lui Pepe asupra lui Torres.
- Yannick Carrasco a reusit egalarea in minutul 79, dupa o pasa de pe dreapta de la Juanfran.

Anglia ramane in Europa: Doua...

Real Madrid a jucat in formula: Navas - Carvajal (Danilo '52), Ramos, Pepe, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos (Isco '72) - Bale, Benzema (Lucas '77), Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane

Atletico a evoluat cu urmatorul 11: Oblak - Juanfran, Savic, Godin, Felipe Luis (Lucas Hernandez '109) - Augusto Fernandez (Carrasco '46), Koke (Partey '116), Gabi, Saul - Torres, Griezmann. Antrenor: Diego Simeone

Cartonase galbene: Carvajal '11, Navas '47, Ramos '90+3, Pepe '112 /Torres '61, Gabi '90+3

Meciul a fost arbitrat de englezul Mark Clattenburg, ajutat de asistentii Simon Beck si Jake Collin si de aditionalii Anthony Taylor si Andre Marriner. Arbitru de rezerva a fost Viktor Kassai, din Ungaria, iar rezerva a arbitrilor asistenti englezul Stuart Burt.

Telekom Sport transmite toate...

Atletico Madrid a mai jucat finala Ligii Campionilor in 1974 si 2014, ultima tot cu Real Madrid, ambele pierdute. Atletico a castigat Liga Europa in 2010 si 2012 (ultima la Bucuresti) si Cupa Cupelor in 1962.

Real Madrid a castigat Liga Campionilor pentru a 11-a oara in istorie, dupa ce s-a impus in 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002 si 2014. Real are in total 14 finale jucate.

Inaintea meciului, solista americana Alicia Keys a cantat pe arena San Siro din Milano, imnul Ligii Campionilor fiind intonat de tenorul italian Andrea Bocelli.

Alicia Keys a cantat fragmente din melodiile "Girl on Fire", "Empire State of Mind", dar si "In Common", cel mai recent single al ei.
Ea a fost insotita pe teren de peste 500 de dansatori.

Cupa Mondiala de Fotbal 2018:...

La meciul de pe arena San Siro au asistat si regele Felipe al Spaniei, dar si presedintele FIFA, Gianni Infantino.Trofeul Ligii Campionilor a fost adus pe teren de fostii jucatori Franco Baresi si Javier Zanetti.

Sursa foto: Marco Iacobucci EPP/Shutterstock.com