"Trimitem la Monitorul Oficial toate ordonantele de urgenta. Din punctul nostru de vedere ele sunt valide si indeplinesc toate conditiile pentru a intra in vigoare. Avocatul Poporului are dreptul constitutional sa sesizeze Curtea Constitutionala. Nu ma tem de nimic. Am adoptat OUG-uri extrem de importante, benefice, care produc efecte pentru administratie, economie, fonduri europene. Toate OUG vor fi transmise spre Monitorul Oficial", a declarat Ludovic Orban.
El a adaugat ca va trimite si ordonanta referitoare la alegeri anticipate: „Am avut o motivare extrem de solida, pentru ca in legea alegerilor parlamentare nu a fost prevazuta situatia alegerilor anticipate. In situatia celor 90 de zile trebuia reglementate niste termene”.