Restocracy a incheiat pe 17 aprilie prima editie a competitiei "Topul Mancarurilor 2018" pentru Bucuresti. E o competitie care a durat 3 luni, inceputa in 15 ianuarie, in urma careia am desemnat restaurantele cu cele mai bune feluri de mancare din categoriile si subcategoriile impuse.

Competitiile de acest fel, pentru desemnarea celor mai bune feluri de mancare din anumite categorii specifice, se fac in aproape toate tarile, in paralel cu competitiile pentru desemnarea celor mai bune (in general) restaurante din orasul sau zona respective, grupate pe tipuri de bucatarii sau specific dominant, de regula.

Se intampla adesea ca un restaurant sa fie desemnat drept cel mai bun din oras, pe anul respectiv, pentru o anumita bucatarie, insa cel mai bun fel dintr-o anumita mancare din acea bucatarie sa fie gasit(a) la alt restaurant. De aici utilitatea unui al doilea clasament, paralel.

Daca evaluarile pentru desemnarea celor mai bune restaurante dupa specific se fac aproape intotdeauna inopinat si anonim, competitiile pentru desemnarea celor mai bune feluri de mancare se fac, in egala masura, atat inopinat si anonim, cat si printr-un sistem de inscriere voluntara si cu degustari deschise, restaurantele pregatindu-se din timp pentru aceste evaluari.

Pentru competitia "Topul Mancarurilor", Restocracy a ales acest al doilea sistem, cu inscriere voluntara si cu evaluare deschisa, la vedere. Practic, prin acest sistem urmarim sa vedem care este nivelul maxim pe care un restaurant, respectiv cheful lor, pot sa-l atinga daca isi pun la contributie toata priceperea si resursele si fac un efort consistent, in ideea ca oricine ar putea beneficia de o astfel de experienta gastronomica, cel putin teoretic.

Citeste si:
Nunta fara sfarsit, care se termina in zori, spre a reincepe seara
Review George Butunoiu: Nunta...

Competitia "Topul Restocracy al Mancarurilor" este organizata anual, in perioada ianuarie - aprilie, iar titlurile decernate restaurantelor castigatoare, "Cel mai bun fel specific pentru anul X" are valabilitate un an, pana la desemnarea urmatorilor castigatori ai respectivei categorii, in urmatorul an. In cazul categoriilor cu mai multe subcategorii, nominalizarile si premiile vor fi acordate separat pe fiecare subcategorie: “Cea mai buna vita ne-japoneza din Bucuresti in anul 2018”, respectiv “Cea mai buna vita japoneza din Bucuresti in anul 2018”, ca exemplificare.

Daca e cazul, se acorda si niste mentiuni speciale pentru anumite feluri de mancare exceptionale restaurantelor care nu au castigat titlul la categoria respectiva, si mentiuni speciale "hors concours" pentru alte merite si realizari, cum ar fi serviciile sau feluri de mancare in afara concursului.

Restaurantele care au dorit sa concureze au trecut printr-un prim filtru, fiind admise in concurs in jur de 10 restaurante pentru fiecare categorie. Anul acesta competitia s-a facut doar pentru restaurantele din Bucuresti, insa va fi extinsa si la alte orase in anii urmatori.

Categoriile impuse, unele dintre ele cu subcategorii, sunt:

Citeste si:
Asa vor arata noile berarii ale Bucurestiului
Review George Butunoiu: Asa...
  • Sushi, Sashimi, Ramen si Udon (4 subcategorii separate, dar acelasi juriu – se prezinta simultan)
  • Paste si Risotto (2 subcategorii separate, dar acelasi juriu – se prezinta simultan)
  • Steak (2 subcategorii separate, vita nejaponeza si vita japoneza, dar acelasi juriu – se prezinta simultan)
  • Foie gras
  • Fructe de mare
  • Peste
  • Humus, Tabbouleh, Kibby (3 subcategorii separate, dar acelasi juriu – se prezinta simultan)

Aceste 7 categorii raman neschimbate de la o editia la alta ("Seria Permanenta"), insa de-a lungul anului vor mai fi lansate competitii punctuale ("Seria Flotante"), pe cate o categorie, fie la initiativa unor restaurante, fie deschise de catre Restocracy. Modul de abordare, de evaluare si de lucru vor fi identice cu cele de la Seria Permanenta.

De regula, aceste categorii sunt asociate cu cele mai reprezentative feluri de mancare dintr-o anumita bucatarie majora sau specific dominant, insa in Seria Flotante pot fi incluse si feluri mai putin comune, din bucatarii minore sau exotice.

Evaluarea se face in doua etape: preselectia, in urma careia primele 3-5 restaurante intra in evaluarea finala. E important de mentionat ca se evalueaza EXCLUSIV calitatea si prezentarea mancarii, si nimic altceva, cum ar fi ambianta, serviciile, preturile, vinurile etc.

Restaurantele pot prezenta si feluri de mancare ce nu sunt in meniul curent (existent la data competitiei), insa cu obligatia de a fi introduse in meniu felurile respective in cazul in care au castigat titlul sau o mentiune speciala.

Citeste si:
Mancare si preturi condimentate
Mancare si preturi condimentate

Anul acesta au fost 37 de restaurante inscrise in concurs, multe dintre ele la mai multe categorii si subcategorii:

1. Argentine
2. AV8
3. Avalon
4. Belli Siciliani
5. Benihana
6. Borgo Margherita
7. Caffe Citta
8. Cherhanaua Ancora
9. Dancing Lobster
10. Edo Garden
11. Fish House
12. Ginger Sushi Bar & Lounge
13. Ici et La
14. Isoletta
15. Joseph by Joseph Hadad
16. JW Steakhouse
17. Kanpai Bistro
18. L’Atelier
19. La Cantine de Nicolai
20. La Cave de Bucarest
21. La Estancia
22. La Terrazza
23. Le Bistrot Francais
24. MAIZE
25. Mesogios
26. Osho
27. Pasterra
28. Poesia
29. Prime
30. Raionul de Peste
31. Red Angus
32. Roberto’s
33. Sushiroom
34. Vacamuuu
35. Yoshi
36. Yuki
37. Zen Sushi

Nota: la categoria "Humus, Tabbouleh si Kibby" nu au fost suficiente inscrieri, prin urmare a fost suspendata din Seria Permanenta in acest an, insa va putea fi inclusa in Seria Flotantelor, cu o revenire in seria de baza de anul viitor.

Echipele de jurizare sunt separate pe fiecare categorie in parte si sunt (partial) diferite la faza de preselectie fata de faza finala. Pentru faza de preselectie sunt formate din 3-5 membri, iar pentru faza finala din 5-7. Fac parte din aceste jurii persoane cu o mare experienta internationala, care au calatorit mult de tot si care au avut ocazia de a manca felurile respective de mancare in foarte multe locuri din lume, cu precadere in zonele de origine ale acestor mancaruri pentru perioade semnificativ de lungi de timp - nativi ai tarilor respective sau altii cu o expunere indelungata la respectiva cultura gastronomica.

Anul acesta juriile au cuprins peste 70 de personalitati din aproape 30 de tari, cu peste 20 de ambasadori ai unor tari straine in Romania sau ambasadori roamani in strainatate, toti cu o indelungata experienta de degustare in cele mai mari restaurante ale lumii. Niciun reprezentant al Restocracy nu face parte din aceste jurii.

Restocracy task-forces (jury teams)

Steak:

  • HE Mr Felipe Guillermo Alvarez de Toledo, Ambassador of Argentina
  • HE Mr Eduardo Augusto Ibiapina de Seixas, Ambassador of Brazil
  • HE Mr Derek Feely, Ambassador of Ireland
  • HE Manuel Gonzalo Vieira Merola, Ambassador of Uruguay
  • HE Mr José Miguel Menchaca Pinochet, Ambassador of Chile
  • Alejandro Hajdenberg, Argentine, Country Director IMF
  • Alexandru Victor Micula, State Secretary at MFA, former Ambassador in Argentina and Paraguay
  • Matthias Mau, First Secretary, Political Section, Embassy of Germany
  • Prince Mihai Ghyka
  • Gaston Figarrota, Argentine, Country manager COFCO
  • Valeriu Nistor, Director Vodafone
  • Ufuk Tandogan, Turk, President of Garanti Bank
  • Kaspar Michel, Swiss, investor
  • Basav Ray Chaudhuri, British of Indian origin, international consultant

Sushi, sashimi, udon and ramen:

  • HE Mr Kisaburo Ishii, Ambassador of Japan
  • HE Mr Hans Klemm, Ambassador of the USA
  • Calin Fabian, Head of the MFA protocol, former Ambassador to Korea
  • Christophe Gigaudaut, Director of the Institut Francais, has studied and worked for many years in Japan
  • David Allen Schlaefer, Political Attache of the US Embassy
  • Mayo Nishiike, First Secretary, Political Section, Embassy of Japan
  • Andrei Caramitru, Managing Partner of Boston Consulting Group
  • Raluca Schlaefer, US Embassy, � � lived more than 16 years in Japan
  • Chef Shuichiro Sumiyoshi, personal chef of HE Mr Kisaburo Ishii, Ambassador of Japan to Romania

Foie gras:

  • HE Ms Michèle Ramis, Ambassador of France
  • HE Ms Taous Djellouli, Ambassador of Algeria
  • Radu Boroianu, former Ambassador to Switzerland, former Director of the Romanian Cultural Institute
  • Serge Rameau, Consul of Madagascar
  • Eric Stab, Chairman & CEO Engie Romania
  • Maurits Dohmen, Dutch, Director of the Netherlands Romania Chamber of Commerce
  • Misu Negritoiu, former President of ING and the Financial Supervision Authority
  • Prince Mihai Ghyka
  • Nicolas Don, French, journalist
  • Jean-Pierre Vigroux, French, Administrator of BRD

Seafood:

  • HE María Eugenia Echeverría Herrera, Ambassador of Peru
  • HE Mr Salah Eldin Abdel Sadek Ahmed, Ambassador of Egypt
  • HE Mr José Miguel Menchaca Pinochet, Ambassador of Chile
  • HE Mr Fernando Manuel de Jesus Teles Fazendeiro, Ambassador of Portugal
  • Rodrigo Guzmán Barros, Consul of Chile
  • Mohamed Ketata, Director Central and Eastern Europe of Agence Universitaire de la Francophonie
  • Dans Pascariu, President of Unicredit Bank
  • Sergiu Oprescu, President of the Romanian Banking Association, President of Alpha Bank
  • Serge Gonvers, Swiss, Partner of Mazars
  • Onder Eren, Turk, CEO Totalsoft
  • Sven Marinus, Belgian, Country Manager Sodexo
  • Adina Popa, consultant
  • Basav Ray Chaudhuri, British of Indian origin, international consultant

Hommos, tabbouleh and kibbi:

  • HE Ms Rana Mokaddem, Ambassador of Lebanon
  • HE Ms Boutheina Labidi, Ambassador of Tunisia
  • HE Mr Talal Mansour Alhajeri, Ambassador of Kuwait
  • HE Mr Fuad Karim Saliba Kokaly, Ambassador of Palestine
  • HE Mr Saker Malkawi, Ambassador of Jordan
  • Tatiana Proskuryakova, Country Director World Bank
  • Matthias Mau, First Secretary, Political Section, Embassy of Germany
  • Jean-Pierre Vigroux, French, Administrator of BRD
  • Maurits Dohmen, Dutch, Director of the Netherlands Romania Chamber of Commerce
  • Mohamed Ketata, Director Central and Eastern Europe of Agence Universitaire de la Francophonie
  • Florin Pogonaru, investor, President of AOAR
  • Roland Rizk, Lebanese, Regional director Europe J & C Joel Ltd

Pasta and risotto:

  • HE Mr Marco Giungi, Ambassador of Italy
  • HE Ms Isabel Rauscher, Ambassador of Austria
  • HE Mr Salah Eldin Abdel Sadek Ahmed, Ambassador of Egypt
  • HE Mr Davor Vidis, Ambassador of Croatia
  • HE Mr José Guillermo Ordorica Robles, Ambassador of Mexico
  • Tatiana Proskuryakova, Country Director World Bank
  • Cristian Colteanu, former Ambassador of Romania to Italy, Country manager General Electric
  • Alessandro Pitotti, Commercial Attaché of the Italian Embassy, � � member of the Accademia Italiana della Cucina
  • Sergiu Oprescu, President of the Romanian Banking Association, President of Alpha Bank
  • Marian Popa, Country manager of Deutsche Bank Technology
  • Prince Michael of Laufenburg
  • Nicola Longo Dente, Italian, Vice president of Unicredit Bank, member of the Accademia Italiana della Cucina New York and Istanbul
  • Luigi Zaccagnini, President of Accademia Italiana della Cucina, delegazione di Bucarest
  • Giulio Bertola, Italian, member of Accademia Italiana della Cucina, delegazione di Bucarest
  • Marius Persinaru, Country manager Schneider Electric
  • Virgil Nitulescu, Director with the Ministry of Culture
  • Brian Jardine, American, Managing partner Wolf Theiss
  • Kaspar Michel, Swiss, investor

Fish:

  • HE Mr Thomas Baekelandt, Ambassador of Belgium
  • HE Mr Salah Eldin Abdel Sadek Ahmed, Ambassador of Egypt
  • HE Mr Saker Malkawi, Ambassador of Jordan
  • Christopher Duggan, Deputy chief of mission, Embassy of Canada
  • Nigel Bellingham, Director of the British Council
  • Gilda Lazar, Corporate Affairs Director of JTI
  • Javier Garcia-del-Valle, Spaniard, CEO Happy Tour
  • Mohamed Ketata, Director Central and Eastern Europe of Agence Universitaire de la Francophonie
  • Prince Mihai Ghyka
  • Sofiane Benmaghnia, Canadian of Tunisian origin, Country manager Lafarge Holcim
  • Monica Nistorescu, writer
  • Jean-Pierre Vigroux, French, Administrator of BRD
  • Florin Pogonaru, investor, President of AOAR

Cateva dificultati, in buna parte asteptate, am avut la evaluarea felurilor de mancare cu versiuni ce se pot indeparta semnificativ de cele originare, din tarile in care au aparut, fie prin "europenizare", prin introducere in circuitul "fusion" sau al altor bucatarii creative. A trebuit sa comparam feluri de mancare pregatite in maniera traditionala, "ca la ele casa", cu unele semnificativ schimbate si adaptate altor gusturi si imaginatiei bucatarilor respectivi. Oarecum surprinzator, am avut situatii in care nativii tarilor respective au apreciat mai mult versiunile mai "originale", "creative", si invers, nenativi care le-au punctat mai multe pe cele "originare", apropiate de bucataria lor nativa.

Alta dificultate a fost comparatia felurilor de mancare bazate aproape exclusiv pe calitatea produselor si ingredientelor de baza (cum ar fi pestele sau fructele de mare), cu putine interventii asupra lor, sau chiar crude, cu feluri de mancare din aceeasi categorie dar gatite cu retete sofisticate, cu mulat interventie asura lor din partea bucatarilor. Comparatie dificila, desigur, mai ales ca Restocracy nu a impus niste proceduri clare pentru aceste situatii. Probabil vor fi introduse incepand cu editia urmatoare, sau poate ca vor face chiar obiectul unor subcategorii distincte in viitor.

Castigatorii Editiei "Topul Restocracy al Mancarurilor" Bucuresti 2018, Seria Permanenta, sunt:

Cele mai bune sushi si sashimi din Bucuresti in 2018 - Argentine
Cel mai bun ramen din Bucuresti in 2018 - Kanpai Bistro
Cel mai bun udon din Bucuresti 2018 - Yuki
Cele mai bune paste si cel mai bun risotto din Bucuresti in 2018 - Roberto’s
Cel mai bun foie gras din Bucuresti in 2018 - L’Atelier
Cel mai bun peste din Bucuresti in 2018 - Fish House
Cele mai bune fructe de mare din Bucuresti in 2018 - Isoletta
Cel mai bun steak (vita japoneza) din Bucuresti in 2018 - Benihana
Cel mai bun steak (vita nejaponeza) din Bucuresti in 2018 –
Red Angus

Mentiuni speciale pentru:

  • Somonul salbatic de la Yoshi
  • Bucatini al coniglio della caccia de la Borgo Margherita
  • Risotto ai ricci di mare con bottarga de la Belli Siciliani
  • Legumele de la MAIZE
  • Supa de fructe de mare de la Raionul de Peste
  • Crevetii cu sos de lamaie si usturoi de la Mesogios
  • Lobsterul cu polenta de la Le Le Bistrot Francais
  • Macroul cu sos verde de la La Cave de Bucarest
  • King & Tiger Prawns de la Dancing Lobster

Mentiuni speciale "hors concours" pentru:

  • Pizza Margherita de la Borgo Margherita
  • Ciocolata spumoasa, cremoasa, crocanta, inghetata de arahide cu sare afumata si piment d’Espelette de la Le Bistrot Francais
  • Serviciul si ambianta de la Isoletta

Ii felicitam pe toti castigatorii premiilor din acest an, pe chef-ii si pe managerii restaurantelor respective si pe toti cei de acolo!

Ii felicitam pe finalisti, in egala masura:

Restaurantele care au intrat in finala pentru categoria Foie Gras sunt (in ordine alfabetica):

  • L’Atelier
  • La Cantine de Nicolai
  • Le Bistrot Francais

Restaurantele care au intrat in finala pentru categoria Peste sunt (in ordine alfabetica):

  • Fish House
  • La Cave de Bucarest
  • L’Atelier
  • Poesia
  • Raionul de Peste

Restaurantele care au intrat in finala pentru categoria Paste si Risotto sunt (in ordine alfabetica):

  • AV8 (risotto)
  • Borgo Margherita (paste)
  • Isoletta (la ambele sub-categorii, paste si risotto)
  • Roberto’s (la ambele sub-categorii, paste si risotto)

Restaurantele care au intrat in finala competitiei pentru cele mai bune Sushi, Sashimi, Ramen si Udon sunt (in ordine alfabetica):

Sushi

  • Argentine
  • Ginger
  • Sushiroom

Sashimi

  • Argentine
  • Ginger
  • Yoshi

Ramen & udon

  • Kanpai
  • Yuki
  • Zen Sushi

Restaurantele care au intrat in finala competitiei pentru cel mai bun Steak sunt (in ordine alfabetica):

Vita japoneza

  • Benihana
  • Osho
  • SushiRoom
  • Vacamuuu

Vita nejaponeza

  • Osho
  • Poesia
  • Red Angus

Restaurantele care au intrat in finala competitiei la categoria Fructe de mare sunt (in ordine alfabetica):

  • Isoletta
  • Le Bistrot Francais
  • Mesogios
  • Raionul de Peste

Multumim tuturor restaurantelor participante, multumim membrilor juriilor, care nu de putine ori si-au amanat intalniri oficiale sau importante reuniuni de afaceri pentru a merge la evaluari!

Multumim mass-media si cititorilor care au preluat aceasta informatie si au transmis-o si altora, cu convingerea ca este de folos tuturor, restaurantelor si clientilor lor in egala masura!

Si multumim, inainte de toate, sponsorilor nostri:

Expressoft - sponsorul categoriilor Steak si Fructe de mare
Grundig - sponsorul categoriei Peste
Barilla - sponsorul categoriei Paste si Risotto
HipMenu - sponsorul categoriei Sushi, Sashimi, Ramen si Udon

Si sponsorilor care ne-au adus vinurile: Domeniul Bogdan, Kvint si Alira!

Restocracy

Restocracy.ro este un site lansat in martie 2017, bazat pe un sistem de evaluare si prezentare a restaurantelor creat de catre George Butunoiu si asociatii sai. Produsul principal este "Lista Restocracy", adica Topul celor mai bune 200 de restaurante din Bucuresti. Pe langa aceasta Lista, Restocracy include numeroase alte liste cu restaurante, cafenele si diverse localuri: Marile gradini si terase, Localurile boeme, Restaurante child-friendly si multe, multe altele, articole si stiri, competitii si proiecte speciale etc.

In luna mai, Restocracy va lansa aplicatia integrala de mobil, Restocracy Mobile, cu toate listele principale din site, sistem de rezervare, de evaluare a restaurantelor de catre cititori, comentarii etc.

Sursa foto: George Butunoiu

Te-ar putea interesa si:


Mai multe articole din sectiunea Lifestyle »



Citeste si
Review George Butunoiu: Restaurantele ca Turquoise vor iesi din top