Arcul de Triumf este din nou deschis către publicul larg și în weekendul 31 august – 1 septembrie, în cadrul festivalului Străzi Deschise – Promenada Urbană, iar reprezentanții ARCUB au confirmat pentru Wall-Street.ro că va rămâne deschis publicului în fiecare weekend până la 13 octombrie.
Ca și în weekendul anterior, până la mijlocul lunii octombrie, celebrul monument va fi deschis vizitelor din partea publicului între orele 12:00 și 20:00..
Accesul publicului va fi gratuit.
„Arcul de Triumf va fi deschis publicului în fiecare weekend «Străzi Deschise» până la finalul acestei ediții a evenimentului (13 octombrie 2024). Programul de vizitare este în intervalul 12:00-20:00 (ultima intrare fiind la 19:30). Bucureștenii și turiștii vor putea afla mai multe despre istoria monumentului și vor putea admira orașul prin lunetele puse la dispoziție de organizatori”, ne-au transmis cei de la ARCUB.
În cadrul „Străzi Deschise”, Arcul de Triumf a fost deschis și anul trecut.
Ce poți vedea la Arcul de Triumf
(Sursa foto: ARCUB / Adda Mihăescu )
Arcul de Triumf, una dintre cele mai cunoscute construcții ale României și Bucureștiului, este un monument închinat victoriei obținute de armata română în Primul Război Mondial.
Lucrările la Arcul de Triumf au fost executate în etape, şi anume în 1922, respectiv 1935-1936.
Inițial, Arcul de Triumf a fost realizat din lemn acoperit cu stucatură, dar în anii 1935-1936 a fost reconstruit integral, după proiectul arhitectului Petre Antonescu, iar de data aceasta monumentul a fost făcut din beton armat şi granit. La 1 decembrie 1936 a avut loc inaugurarea Arcului de Triumf, în prezenţa regelui Carol al II-lea şi a reginei Maria.
(Sursa foto: ARCUB / Adda Mihăescu )
Arcul de Triumf are o înălțime de 27 metri. În interiorul celor două picioare există scări pe care se poate ajunge pe terasa prevăzută deasupra monumentului.
Sculpturile în piatră care ornamentează Arcul de Triumf - basoreliefuri, medalioane, inscripții - au fost realizate de un grup de sculptori în frunte cu I. Jalea, C. Medrea, C. Baraschi.
La 28 noiembrie 2016, după lucrări de consolidare, restaurare şi conservare efectuate de Municipalitate prin cofinanțare europeană, Arcul de Triumf a fost redeschis.
După consilidare, Arcul de Triumf poate rezista la un cutremur de peste 8 grade pe scara Richter, datorită celor 24 de izolatori antiseismici şi celor opt amortizori care au fost montați la nivelul structurii de rezistență a imobilului.
Evident, în pofida aspectului masiv și monolitic, interiorul construcției poate fi vizitat. Dincolo de scările care permit accesul până în vârful clădirii, se găsesc și spații interioare, amenajate, de obicei, ca spații de expoziție.
(Sursa foto: ARCUB / Adda Mihăescu )
Accesul pe terasa monumentului se face prin interior, pe ambele „picioare” ale construcției, vizitatorii trebuind să urce un set de 164 de trepte.
Interiorul Arcului de Triumf este împărțit pe șase etaje. La nivelul patru, pe fiecare dintre cele două picioare se găsește câte o cameră. La nivelul 6 se mai găsesc încă o încăpere care se regăsește exact deasupra arcadei monumentului.

