PNL a plătit bani pentru o campanie care l-a promovat pe Călin Georgescu pe TikTok

Sursǎ foto: Agerpres

PNL a plătit bani pentru o campanie care l-a promovat pe Călin Georgescu pe TikTok

Cuprins Articol:

ANAF a descoperit că PNL a plătit o campanie care l-a promovat masiv pe candidatul extremist Călin Georgescu, la alegerile prezidențiale din acest an. Este vorba despre campania de pe TikTok, „EchilibruȘiVerticalitate” realizată de mai mulți influenceri, similară cu o alta realizată de Rusia în Ucraina, potrivit documentelor desecretizate de CSAT.

Kensington Communication este firma care a gândit campania de promovare a lui Călin Georgescu pe TikTok și care a fost plătită din banii Partidului Național Liberal, după cum a reieșit dintr-o investigație realizată de jurnaliștii de la Snoop.

Cum s-a derulat totul

Kensington Communication a cooptat 130 de influenceri de pe FameUp, platformă unde pot fi regăsiți influenceri și microinfluenceri pentru a promova anumite mesaje. Aceștia trebuiau inițial să folosească hashtagul „EchilibruȘiSeriozitate”, însă acesta a fost, ulterior, schimbat. Compania spune că nu a fost implicată în această schimbare care s-a realizat fără a fi consultată.

Un exemplu în acest sens este fostul concurent de la „Insula Iubirii”, Robert Braia, care a publicat un video cu titlul „Echilibru și Verticalitate”. Acest hashtag, dar și hashtag-ul Călin Georgescu au fost căutate pe Tiktok, cu milioane de accesări în ultimele zile. Mai toate videoclipurile publicate de influenceri sau microinfluenceri pe această rețea de socializare (și nu numai) urmează același șablon, inclusiv folosind același titlu. Creatoarea de conținut Adriana Ciriblan, care a strâns 1,1 milioane de urmăritori pe TikTok, este de asemenea printre cei care l-au susținut pe Georgescu. Aceste video-uri au fost șterse între timp și nu mai pot fi accesate.

Kensington Communication va depune plângere penală

În primă fază, Kensington Communication a transmis că întreaga campanie era un de conștientizare, cu brief-uri în care mesajul principal era combaterea extremismului și promovarea valorilor euro-atlantice. Totuși, într-un răspuns ulterior, organizația a transmis că pregătește o plângere penală pe care o va depune pentru a deturna atacul cu boți care s-a realizat pe TikTok și pentru că liderii candidatului extremist au clonat campania realizată de aceștia.

„Kensington Communication va depune o plângere penală pentru ca organele abilitate să cerceteze deturnarea, atacarea cu boţi și/sau clonarea campaniei realizate de Kensington, la comanda PNL, realizată prin intermediul Platformei Fame Up, în favoarea unui candidat extremist”, a transmis compania în dimineața zilei de 21 decembrie 2024, potrivit sursei citate.

DIICOT a deschis un dosar penal în legătură cu campania lui Călin Georgescu

DIICOT a anunţat că a deschis un dosar penal in rem în legătură cu campania lui Călin Georgescu la alegerile prezidenţiale, cu privire la săvârşirea infracţiunilor de operaţiuni ilegale cu dispozitive sau programe informatice, tentativă la infracţiunea de perturbare a funcţionării sistemelor informatice şi tentativă la infracţiunea de acces ilegal la un sistem informatic.

Informaţiile prezentate de SRI, SIE şi MAI indică faptul că finanţarea campaniei lui Călin Georgescu pe TikTok s-a ridicat la un milion de euro, că au avut loc acţiuni ale unui actor cibernetic statal asupra infrastructurilor IT&C suport pentru procesul electoral şi că România este o ţintă pentru acţiuni hibride agresive ruse.

Personalizate pentru tine