Configurația politică a Capitalei s-a schimbat după cum arată rezultatele parțiale ale votului la alegerile locale din 2020, iar aceeași situație este evidentă și la conducerea orașelor reședință de județ, după numărătoarea parțială a voturilor.
Candidatul independent Nicuşor Dan, susţinut de PNL şi USR PLUS, a obţinut 42,75% din voturi pentru funcţia de primar general al Capitalei, iar actualul edil Gabriela Firea, candidatul PSD - 38%, potrivit datelor parţiale ale BEC centralizate până la ora 11,00 după numărarea a aproximativ 94,4% dintre voturi.
Potrivit Digi24, configurația politică a primăriilor municipiilor reședință de județ arată însă după cum urmează:
- PNL – 15 municipii și sectorul 6 al Capitalei;
- PSD – 13 municipii și sectorul 4 al Capitalei;
- USR-PLUS – 4 municipii și sectoarele 1 și 2 ale Capitalei;
- UDMR – 4 municipii;
- Independenți – 1 municipiu și Capitala;
- FDRG – 1 municipiu;
- PE – 1 municipiu;
- Alianța București 2020 – Sectorul 3;
- PPUSL – Sectorul 5.
Defalcat, pe sectoare ale Capitalei, rezultatele sunt:
Citeste si:
- Sectorul 1: Clotilde Armand (USR-PLUS)
- Sectorul 2: Radu Mihaiu (USR-PLUS)
- Sectorul 3: Robert Negoiță (Alianța Pro București)
- Sectorul 4: Daniel Băluță (PSD)
- Sectorul 5: Cristian Popescu Piedone (PPU-SL)
- Sectorul 6: Ciprian Ciucu (PNL)
Câștigătorii la primăriile municipiilor reședință de județ (cu litere îngroșate sunt trecuți candidații confirmați oficial de către Biroul Electoral Central):
- Alba Iulia: Gabriel Pleșa (USR-PLUS)
- Arad: Călin Bibarț (PNL)
- Pitești: Cristian Gentea (PSD)
- Bacău: Lucian Viziteu (USR-PLUS)
- Oradea: Florin Birta (PNL)
- Bistrița: Ioan Turc (PNL)
- Botoșani: Cosmin Andrei (PSD)
- Brașov: Allen Coliban (USR-PLUS)
- Brăila: Marian Dragomir (PSD)
- Buzău: Constantin Toma (PSD)
- Reșița: Ioan Popa (PNL)
- Călărași: Marius-Grigore Dulce (PSD)
- Cluj-Napoca: Emil Boc (PNL)
- Constanța: Vergil Chițac (PNL)
- Sfântu Gheorghe: Antal Arpad (UDMR)
- Târgoviște: Cristian Stan (PSD)
- Craiova Olguța Vasilescu (PSD)
- Galați: Ionuț Pucheanu (PSD)
- Giurgiu: Adrian Anghelescu (PNL)
- Târgu Jiu: Marcel Romanescu (PNL)
- Miercurea Ciuc: Attila Korodi (UDMR)
- Deva: Florin Oancea (PNL)
- Slobozia: Dragoș Soare (PNL)
- Iași: Mihai Chirica (PNL)
- Baia Mare: Cătălin Cherecheș (Independent)
- Drobeta-Turnu Severin: Marius Screciu (PSD)
- Târgu Mureș: Zoltan Soos (UDMR)
- Piatra Neamț: Andrei Carabelea (PNL)
- Slatina: Emil Moț (PSD)
- Ploiești: Andrei Voloșevici (PNL)
- Satu Mare: Kereskenyi Gabor (UDMR)
- Zalău: Ionel Ciunt (PSD)
- Sibiu: Astrid Fodor (FDGR)
- Suceava: Ion Lungu (PNL)
- Alexandria: Victor Drăgușin (PSD)
- Timișoara: Dominic Fritz (USR-PLUS)
- Tulcea: Ștefan Ilie (PNL)
- Vaslui: Vasile Pavăl (PSD)
- Râmnicu Vâlcea: Mircea Gutău (PE)
- Focșani: Cristi Valentin Misăilă (PSD)
Citeste si:
Sursa foto: Shutterstock
Calculator Salariu: Află câți bani primești în mână în funcție de salariul brut »
Te-ar putea interesa și: