Președintele Klaus Iohannis a ieșit, la scurt timp după anunțarea includerii Roșiei Montane în patrimoniul protejat UNESCO, cu un mesaj în care salută această mișcare.
„Salut includerea peisajului cultural minier de la Roșia Montană în patrimoniul umanității! Salut includerea peisajului cultural minier de la Roșia Montană în patrimoniul umanității! Prin eforturi conjugate ale autorităților și specialiștilor, Roșia Montană trebuie să devină un model de punere în valoare a patrimoniului prin dezvoltarea durabilă a zonei”, a scris Klaus Iohannis pe Facebook.