TVR organizează pe 15 mai, la Palatul Cotroceni, „dezbaterea decisivă„ între George Simion şi Nicuşor Dan

Sursǎ foto: Agerpres Foto

TVR organizează pe 15 mai, la Palatul Cotroceni, „dezbaterea decisivă„ între George Simion şi Nicuşor Dan

Televiziunea Română organizează, pe 15 mai, la Palatul Cotroceni, dezbaterea decisivă între cei doi candidaţi calificaţi în cursa prezidenţială - George Simion şi Nicuşor Dan.

Televiziunea Română a trimis invitaţii oficiale ambilor candidaţi calificaţi în turul al doilea al alegerilor prezidenţiale pentru participarea la dezbaterea electorală decisivă, programată joi, 15 mai, ora 19:30, în Sala Unirii de la Palatul Cotroceni.

Evenimentul va fi transmis în direct pe canalele TVR1, TVR INFO, TVR Internaţional şi TVR MOLDOVA, precum şi în mediul online, pe platforma TVR+ şi pe canalul YouTube al Televiziunii publice, pentru a asigura accesul maxim al cetăţenilor din ţară şi din diaspora.

"România şi românii de pretutindeni se află într-un moment de răscruce, un moment de o importanţă majoră pentru viitorul nostru - alegerea preşedintelui ţării pentru următorii 5 ani.(...) Vom pune în dezbatere subiecte vitale, de interes naţional, astfel încât publicul să-i poată cunoaşte pe candidaţi dincolo de sloganuri şi de campanii de imagine", a declarat preşedintele-director general al TVR, Dan-Cristian Turturică.

Jurnaliştii TVR Ramona Avramescu şi Marian Voicu vor modera ediţia specială "Un preşedinte pentru România", abordând teme de interes major pentru alegători. Dezbaterea va beneficia de interpretare în limbaj mimico-gestual, asigurând accesul persoanelor cu deficienţe de auz.

Nicușor Dan: Voi răspunde invitațiilor posturilor TV pentru o dezbatere cu George Simion

Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, candidat independent la alegerile prezidenţiale, a declarat marţi că va răspunde invitaţiilor transmise de posturile TV pentru dezbateri electorale cu liderul AUR, George Simion, amândoi fiind în turul doi al scrutinului.

"Da, răspunsul este da - pe care l-am dat încă din seara alegerilor din primul tur. Da, voi răspunde invitaţiilor posturilor de televiziune pentru o dezbatere cu contracandidatul. Şi este o veste bună că domnia sa vrea să accepte. (...) Eu cred că avem în faţă nişte alegeri foarte serioase şi că dezbaterile trebuie să fie organizate de nişte profesionişti, adică de colegii dumneavoastră din studiouri. Da, există o discuţie între staff-uri. Aşteptăm acum ofertele de televiziuni pentru toate detaliile", a spus Nicuşor Dan, într-o conferinţă de presă susţinută la sediul său de campanie.

Edilul general a reamintit că înaintea primului tur al alegerilor prezidenţiale a participat la toate cele trei dezbateri organizate de către posturi TV. El a mai spus că nu a fost invitat la vreo dezbatere cu George Simion pentru săptămâna aceasta, dar că "e deschis" la astfel de propuneri.

"Fără discuţie, vom merge la dezbateri organizate de trusturi de televiziune care să fie profesionist organizate. (...) A existat o discuţie între cele două echipe, dar de la discuţia asta a lipsit organizatorul. Noi aşteptăm de la televiziuni să propună un format, faţă de care fiecare dintre noi să avem anumite nuanţe, propuneri şi să acceptăm. Dar organizatorul este important. (...) Sunt chestiuni absolut tehnice. Aţi văzut că în cele trei dezbateri din primul tur, formatul a fost foarte divers. Totul e să fie clar de la început", a completat el.

Personalizate pentru tine