A descoperit astfel ca apa din calorifer are o temperatura de 38 de grade, in timp ce in casa sunt doar 19-20 de grade Celsius. In opinia sa, este mult prea putin, in conditiile in care are un copil in varsta de sapte luni.
Iar legislatia ii da dreptate. Potrivit lui Gabriel Dumitrascu, fost presedinte al Consiliului de Administratie al RADET, un ordin al Ministerului Sanatatii din 2014 prevede ca agentul termic intrat in sistemul de incalzire al unui apartament trebuie sa asigure un confort termic nu mai mic de 20 de grade, cu o indicatie de 22 de grade pentru baie, camera de locuit.
Citeste materialul integral pe Digi24.ro.