Incident la metrou: O posibilă tentativă de suicid. Circulația este reorganizată

Sursǎ foto: Shutterstock

Incident la metrou: O posibilă tentativă de suicid. Circulația este reorganizată

Incident la metroul bucureștean. O posibilă tentativă de suicid a avut loc la stația de metrou Eroilor 1. Metrorex anunță că circulația trenurilor este reorganizată.

UPDATE 18:10 : Persoana în cauză, o minoră, în vârstă de 15 ani, a fost salvată de echipajele ajunse la fața locului și a fost transportată la spital, în vederea acordării îngrijirilor medicale suplimentare

Știrea inițială:

„Metrorex informează că astăzi, 01.04.2025, la ora 17:15, în statia de metrou Eroilor 1, a avut loc o posibilă tentativă de suicid. În urma acestui eveniment regretabil, circulația trenurilor este momentan reorganizată. Între stațiile Piața Unirii 2 și Izvor, fir 2, trenurile de metrou nu circula pentru a permite intervenția echipelor de salvare, iar pe firul 1 între Piața Unirii 2 și Izvor, circulația trenurilor este organizată în sistem pendulă. Călătorii sunt informați prin sistemul de sonorizare din stații și trenuri. Vom reveni cu detalii când circulația se va relua în condiții normale”, precizează Metrorex.

Precizările Poliției: o femeie s-ar fi aruncat în fața trenului

Direcția Generală de Poliție a Municipiului București - Brigada de Poliție pentru Transportul Public a fost informată despre un incident în care o femeie s-ar fi aruncat în fața trenului într-o stație de metrou din Sectorul 5, chiar când acesta intra în stație.

„Polițiștii și echipajele de prim-ajutor au ajuns rapid la fața locului și intervin acum pentru a salva persoana implicată. Activitățile sunt în desfășurare, iar cercetările sunt continuate de Brigada de Poliție pentru Transportul Public – Serviciul Poliție Metrou, pentru a stabili cu exactitate condițiile în care s-a produs incidentul”, se arată în comunicatul Poliției.

Personalizate pentru tine