Câte mașini vechi sunt în parcul auto național
Încă din urmă cu aproape doi ani, Asociația Producătorilor și Importatorilor Auto din România (APIA) punea accent, în termeni duri, pe problema îmbătrânirii parcului auto al României, pe fondul numărului tot mai mare de mașini second-hand îmbătrânite care intră anual în țară. La începutul lui 2025, Asociația estima că vechimea parcului auto național ar fi de circa 16 ani - aproape de un record negativ în UE.
Acum, cea mai recentă ediție a raportului ACEA „Vehicles on European roads 2026” arată că vârsta parcului auto al României este de 15,6 ani, în contextul în care aproape șapte milioane de mașini de pe străzile patriei au o vechime mai mare de 10 ani. În 2024, ultimul an pentru care există date complete și care a fost introdus în raport, numărul total de autoturisme din România era de 8,44 milioane de automobile, în creștere cu 4,2% față de nivelul din 2023 (8,1 milioane de automobile).
Există și o veste bună: se pare că vârsta parcului auto scade, deși numărul de mașini second-hand care intră anual în România este în creștere. Asta pentru că, deși românii nu au puterea de cumpărare a „confraților” vestici, ei aleg tot mai mult vehicule rulate cu vârste mai reduse, de cel mult 5-6 ani, tot mai puțini fiind cei care aleg mașini rulate din urmă cu 15-20 de ani. Astfel, ACEA arată că vârsta parcului auto al României era de 16,9 ani în 2020, dar chiar și la nivelul din 2024 el se poziționează departe de media UE de doar 12,7 ani.
Țări precum Cehia, Estonia, Grecia și Malta au parcuri auto mai îmbătrânite decât România, dar țara noastră are cel mai îmbătrânit parc de autobuze, cu o medie de vârstă de 17,8 ani în 2024, comparativ cu media europeană de 12,2 ani.
Asta în contextul în care în România sunt înmatriculate1,36 milioane de vehicule utilitare, adică dube de mari dimensiuni, camioane și autobuze luate laolaltă. Vorbim aici de o creștere cu 3,5% față de 2023. De asemenea, ACEA a furnizat și un top al tipurilor de propulsie în România, benzina fiind la putere alături de motorină, motoarele termice pure având o cotă combinată de piață de peste 96%. Iată situația defalcată:
- Benzină: 53,9%
- Diesel: 42,3%
- Hibrizi: 1,6%
- Electrice: 0,4%
- GPL: 0,7%
Cum va arăta piața auto second-hand în România anul acesta
În 2026, posesorii de mașini au fost „loviți” din mai multe direcții: pe de-o parte, au crescut accizele la carburanți (din nou), ceea ce a dus la noi scumpiri la pompă. Colac peste pupăză, de la 1 ianuarie a intrat în vigoare și creșterea impozitului auto pe principiul „poluatorul plătește”, că mențiunea că autoritățile publice locale pot mări într-o anumită marjă aceste taxe.
În ciuda acestor factori, un studiu carVertical sugerează că prețurile mașinilor nu vor scădea, o excepție notabilă fiind pe nișa EV-urilor rulate. „Previziunile Băncii Centrale Europene arată că ratele dobânzilor nu vor reveni la nivelurile dinaintea pandemiei prea repede. Acest lucru înseamnă că mașinile noi nu vor fi la fel de accesibile așa cum erau în urmă cu câțiva ani”, a spus Matas Buzelis, expert carVertical.
Pandemia globală, închiderea mai multor fabrici și criza cipurilor au dus la o producție mai mică de mașini la nivel mondial între 2020 și 2023. Piața auto secundară este afectată de un deficit tot mai mare de vehicule vechi de doar câțiva ani, ceea ce menține prețul mașinilor rulate relativ ridicat, continuă sursa citată.
„În prezent, valoarea mașinilor vechi de 3-6 ani scade într-un ritm mai lent decât în trecut. Piața mașinilor rulate susține prețurile ridicate și nu există niciun motiv ca acestea să scadă prea curând”, a explicat Buzelis.
Totodată, oferta de mașini electrice la mâna a doua crește în fiecare an pe piața secundară, iar acest proces se va accelera în 2026. Avântul mașinilor electrice înregistrat la începutul anilor 2020 va recontura piața mașinilor rulate. Multe vehicule electrice cu o vechime de doar câțiva ani se apropie de sfârșitul perioadei de leasing și vor apărea pe site-urile cu anunțuri. Având în vedere oferta din abundență, se estimează că prețurile vehiculelor electrice vor scădea.
Un alt factor ce va influența prețurile pe piața second-hand ține de reglementările de poluare. De la 1 ianuarie 2026, țările UE vor interzice accesul autoturismelor diesel care nu îndeplinesc standardul Euro 5 și autoturismelor pe benzină care nu îndeplinesc standardul Euro 2 în zonele cu emisii reduse. De la 1 martie, încălcarea acestor norme va fi pedepsită cu amenzi.
Spania se află în fruntea Europei: din 2026, toate orașele cu cel puțin 50.000 de rezidenți vor fi obligate să-și extindă zonele cu emisii reduse și să restricționeze circulația mașinilor vechi. Deși în România încă nu există zone de mediu active, mai multe orașe, printre care și București, se pregătesc să introducă zone cu emisii reduse.
În București, acest proces de implementare a fost deja inițiat și se estimează că va dura aproape doi ani (2025-2027). Planul este de a limita gradual accesul pentru vehiculele cele mai poluante. De asemenea, alte douăsprezece centre urbane majore, precum Brașov, Cluj-Napoca, Constanța, Craiova, Iași, Ploiești și Timișoara se pregătesc să stabilească zone cu emisii reduse în viitorul apropiat.