Modernizarea Sun Plaza – Inditex aduce cel mai recent concept global de magazin flagship Zara

Sursa foto: CPI Property Group

Modernizarea Sun Plaza – Inditex aduce cel mai recent concept global de magazin flagship Zara

Suprafață extinsă de 2.000 mp a spaţiului comercial şi aproximativ 3.000 mp spaţiu de retail · Două etaje · Design avangardist & sustenabil · Spații tip boutique · Nouă zonă de parfumerie · Self check-out & self-return

Sun Plaza încheie o etapă majoră în procesul de modernizare, odată cu redeschiderea Zara, conform celui mai recent concept global de magazin flagship, semnat de Biroul de Arhitectură Zara. Noul spațiu are suprafața extinsă, integrează soluții digitale noi și propune un layout fluid, cu o succesiune de spaţii interconectate și intrări separate pentru o parcurgere intuitivă. Acest concept a fost gândit pentru a duce experiența clienților la nivelul următor.

“Deschiderea noului magazin Zara în Sun Plaza accentuează parteneriatul solid și de lungă durată dintre CPI România și grupul Inditex, prezent și în rețeaua centrelor comerciale VIVO!. Această colaborare arată angajamentul nostru comun de a investi în concepte inovatoare ce îmbunătățesc calitatea sesiunilor de cumpărături pentru clienții noștri. Proiectul reprezintă o etapă importantă a procesului de modernizare a centrului Sun Plaza, un demers complex iniţiat de CPI România pentru a oferi o infrastructură în pas cu dinamica industriei.” – declară Fulga Dinu, Country Manager CPI România.

Tot la Sun Plaza, Inditex a deschis recent noul magazin Pull & Bear, cu suprafața extinsă la 900 mp, cu un design minimalist și soluții digitale noi, adaptate unui stil de viață modern.

Sun Plaza se află într-un proces complex de modernizare, o investiție majoră, care are ca scop crearea de experiențe noi pentru vizitatori și consolidarea poziției Sun Plaza ca hub de retail și lifestyle de referință.

Parte din această transformare va fi și lansarea, anul viitor, a unui hypermarket Auchan de ultimă generație, cu o suprafață de 7.000 mp. În plus, zona adiacentă va fi completată de branduri internaționale din zona de fashion, aliniate la cele mai recente tendințe din retailul modern.

Despre Sun Plaza

Inaugurat în 2010, Sun Plaza este centrul comercial dominant din zona de sud a Bucureștiului, având o suprafață construită de 208.000 mp. Centrul comercial cuprinde patru etaje, două destinate exclusiv cumpărăturilor, un spațiu de relaxare și o parcare subterană cu 2.000 de locuri. În anul 2018, Sun Plaza a finalizat cel mai amplu proces de reconfigurare și extindere din piața de retail din România, cu modificări la nivel de design și adăugarea unei aripi noi. În 2019 a fost modernizat food court-ul și reamenajată o parte din terasa exterioară. Centrul comercial este deținut de către CPI Property Group și administrat de către CBRE România.

Despre CPIPG

CPI Property Group este unul dintre cei mai mari proprietari de real estate din Europa. Cu un portofoliu de proprietăţi a cărui valoare depăşeşte 21 de miliarde de euro, CPIPG deține proprietăţi premium de birouri în principalele capitale din Europa Centrală și de Est: Praga, Berlin, Viena, Bucureşti și Budapesta. Grupul deține, de asemenea, proprietăți de retail în Europa Centrală și de Est, precum și hoteluri, unități rezidențiale şi terenuri.



 



 



 

Personalizate pentru tine