Într-un mesaj postat pe platforma X, Reza Pahlavi, care trăieşte în Statele Unite, a făcut apel către iranieni ''să coboare în stradă pentru a ocupa spaţiul public'', transmite Agerpres.ro.
El a subliniat că ''obiectivul nu mai este doar de a manifesta pe stradă, ci şi de a prelua centrele oraşelor, rămânând pe teren''.
Pe de altă parte, armata iraniană a promis că va apăra interesele naţionale, infrastructura strategică şi proprietatea publică ale ţării, pe fondul extinderii protestelor antiguvernamentale din Iran.
Într-o declaraţie, armata le-a solicitat cetăţenilor iranieni să dea dovadă de vigilenţă pentru a zădărnici ceea ce ea a numit ''conspiraţiile inamicului''.
Fără internet în Iran
Organizaţia neguvernamentală Netblocks, specializată în supravegherea securităţii cibernetice, a indicat că este încă în vigoare tăierea accesului la internet, măsură decisă joi de autorităţile iraniene.
''Datele arată că întreruperea continuă de 36 de ore, limitând considerabil capacitatea iranienilor de a se asigura în legătură cu securitatea prietenilor şi a apropiaţilor lor'', a scris Netblocks pe X.
Secretarul de stat american Marco Rubio şi-a exprimat sprijinul faţă de poporul iranian, după ce autorităţile de la Teheran au tăiat accesul la internet în încercarea de a zădărnici protestele antiguvernamentale din ţară.
''Statele Unite sprijină curajosul popor iranian'', a postat Rubio pe X.
Protestele împotriva înrăutăţirii condiţiilor economice au erupt pe 28 decembrie la Teheran şi s-au răspândit rapid în alte părţi ale Iranului.
Ghidul suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei, a avertizat că ţara sa "nu va da înapoi" în faţa valului de contestare care ia amploare şi reprezintă o provocare serioasă pentru Republica Islamică instituită în 1979.
Numeroase organizaţii neguvernamentale au acuzat autorităţile iraniene că au deschis focul asupra manifestanţilor, înregistrându-se zeci de morţi de la începerea protestelor.