Cum ar putea să arate arhitectura de apărare europeană după o reașezare a NATO
"NATO rămâne piatra unghiulară a apărării colective şi suntem pregătiţi să ne asumăm o responsabilitate mai mare pentru securitatea Europei", subliniază aceştia într-o declaraţie comună la finalul întâlnirii lor de la Cracovia, în sudul Poloniei.
Aceste ţări se angajează "să-şi consolideze şi mai mult descurajarea şi apărarea" pentru a "preveni o eventuală agresiune din partea Rusiei şi a garanta capacitatea de reacţie la o gamă extinsă de ameninţări".
La summitul de la Haga din 2025 şi sub presiunea administraţiei americane, ţările membre NATO s-au angajat să-şi crească cheltuielile de apărare şi securitate la 5% din Produsul Intern Brut (PIB) naţional, după decenii de subfinanţare.
Cele cinci ţări semnatare ale declaraţiei de la Cracovia, grupate în cadrul aşa-numitului format "E5", fac apel la o "împărţire echitabilă a poverii între aliaţi".
"Răspunsurile eficiente la ameninţările şi provocările actuale necesită o contribuţie proporţională din partea Aliaţilor (...). Vom lucra pentru un NATO mai european, consolidând starea de pregătire a apărării europene", ceea ce necesită o consolidare a industriei de apărare, susţin autorii declaraţiei.
Ce părere au țările est-europene de o modificare a raportului de forțe în NATO
Polonia, cea mai mare ţară de pe flancul estic al NATO, vecină cu Rusia şi Ucraina, şi-a îndeplinit aproape obiectivul summitului de la Haga, conform estimărilor Alianţei pentru 2025: cu un buget de apărare echivalent cu 4,48% din PIB, este unul dintre cei mai buni elevi ai săi, alături de statele baltice şi cu mult înaintea Franţei (2,05%), Italiei (2,01%) şi Spaniei (2,0%).
Într-un interviu acordat joi AFP, ministrul polonez al apărării a cerut Spaniei, Franţei şi Italiei să-şi mărească cheltuielile în domeniul apărării. Apelul său venea după remarcile neobişnuit de aspre ale ministrului german de externe, Johann Wadephul, care la începutul acestei săptămâni a apreciat eforturile Parisului în această problemă "insuficiente".
"Franţa şi-a dublat bugetul de apărare în ultimii zece ani şi vom continua să facem acest lucru", a susţinut ministrul francez Catherine Vautrin, într-o conferinţă de presă în Polonia, vineri.
"SUA, aliatul nostru, ne-a invitat să preluăm în propriile mâini apărarea noastră (...) şi cred că toate acestea ne invită să continuăm să creştem bugetele de apărare ale fiecăreia dintre ţările noastre", a adăugat ea.