„Am trimis la avizare la celelalte ministere proiectul de Ordonanţă de Urgenţă care face din distrugerea sau tăierea arborilor, chiar şi din intravilan, chiar şi din proprietate privată, infracţiune, dacă sunt distruse spaţii verzi mai mari de un hectar!”, a precizat ministrul pe pagina sa de Facebook.
Diana Buzoianu a amintit și de situația defrișărilor din parcul IOR, amenințând că dacă se va mai întâmpla ceva asemănător într-un alt parc, va sancționa cu închisoarea pe oricine este responsabil.
Pe scurt: ce s-a întâmplat în parcul IOR, dacă se mai repetă şi în alte parcuri, să fie sancţionat cu închisoarea! Oraşele noastre şi-aşa au prea puţine spaţii verzi. Haideţi să nu le mai lăsăm pradă mafiei imobiliare", a declarat Buzoianu.
Proiectul, demarat în urma controverselor din spațiul public
Contextul acestei inițiative este legat de dezbaterile aprinse din jurul Parcul IOR, unde mii de persoane au semnat, în 2025, o petiție împotriva unui proiect de modernizare. Inițiativa civică Aici a fost o pădure / aici ar putea fi o pădure a atras atenția că transformările propuse ar putea afecta caracterul natural al parcului, potrivit Actual de Cluj.
Prin noua ordonanță, Diana Buzoianu, ministrul Mediului, își dorește să creeze un cadru legal mai strict în ceea ce privește protejarea spațiilor verzi urbane, mai ales că presiunea imobiliară și proiectele de reamenajare au generat tot mai des discuții în marile orașe din țară.