Planul lui Irineu Darău pentru dezvoltarea parteneriatelor României cu Austria. Direcțiile vizate de Ministrul Economiei pentru țara noastră

Sursă foto: Facebook

Planul lui Irineu Darău pentru dezvoltarea parteneriatelor României cu Austria. Direcțiile vizate de Ministrul Economiei pentru țara noastră

România îşi propune să dezvolte şi să consolideze parteneriatele cu Austria pentru stimularea schimburilor economice şi creşterea capacităţilor de producţie în industrie, a afirmat ministrul Economiei, Irineu Darău, într-o postare pe Facebook.

"Îi mulţumesc Excelenţei Sale, doamna Ulla Krauss-Nussbaumer, Ambasadorul Republicii Austria în România, pentru vizita la Minister şi pentru dialogul constructiv despre viitorul cooperării între cele două state. România îşi propune să dezvolte şi să consolideze parteneriatele care vor duce la schimburi economice mutual benefice şi la creşterea capacităţilor noastre de producţie în industrie. Am discutat, de asemenea, despre potenţialul turismului românesc şi despre modul în care putem promova mai eficient România în afara graniţelor", a scris ministrul pe reţeaua de socializare.

Potrivit acestuia, Organizaţiile de Management al Destinaţiei reprezintă un instrument necesar în această direcţie şi avem nevoie de schimburi de experienţă, pentru eficientizarea lor.

"Parteneriatul româno-austriac are la bază fundamente solide, iar prin consolidarea acestuia - bazată pe dialog continuu şi cooperare strânsă - ne propunem să dezvoltăm proiecte comune cu impact real şi durabil asupra economiei României, creând oportunităţi pentru ambele ţări", a subliniat ministrul.

Personalizate pentru tine