Întrebat la Parlament despre şansele ca moţiunea să fie adoptată, Ponta a spus că acestea sunt "destul de mari".
„Destul de mari şi, din punctul ăsta de vedere, sigur, am trecut prin foarte multe moţiuni, multe au produs surprize, dar probabil că va trece. Însă ceea ce-mi doresc eu cel mai mult, aşa un pic fiind în exterior faţă de interesele stricte de partid, aş vrea să ştiu ce se întâmplă după moţiune, pentru că moţiunea e un moment de emoţie. Trece moţiunea. Vine ziua de miercuri. Ce se întâmplă miercuri? Cine se ocupă de ţară? Cine ia ce măsuri economice?”, a declarat Victor Ponta, citat de Agerpres.
Ponta a declarat că nu a susţinut actualul guvern şi că va vota moţiunea de cenzură, afirmând că încă de la început nu a avut încredere în formula de guvernare, iar evoluţia de până acum i‑a confirmat temerile. El a atras însă atenţia că nu există o strategie clară pentru perioada de după moţiune. Potrivit lui Ponta, menţinerea aceleiaşi coaliţii, cu singura schimbare fiind plecarea lui Ilie Bolojan, ar reprezenta „o greşeală”.
Ponta a susținut discuțiile dintre PSD și AUR
Ponta a reamintit că a susţinut ideea ca PSD să discute cu AUR.
"După cum ştiţi, de aproape un an am tot spus că PSD trebuie să vorbească cu AUR. M-au certat şi cei de la PSD şi cei de la AUR, dar mi-au dat dreptate. Acum, da, spun că ar trebui ca principalele partide votate de români şi care au numărul de parlamentari măcar să încerce să formeze o majoritate. Dacă nu, ok, se poate forma PSD cu PNL. (...) Dar dacă rămâne guvernul actual, cum poate să guverneze până la urmă al patrulea partid al ţării, USR-ul, singur şi cu domnul Bolojan? E imposibil”, a precizat fostul premier.
Victor Ponta a mai spus că, dincolo de depunerea moţiunii de cenzură, partidele care au iniţiat demersul – PSD şi AUR – ar trebui să prezinte public ce intenţionează să facă în cazul în care aceasta va fi adoptată.
El a subliniat că nu este suficient ca moţiunea să fie motivată doar de nemulţumiri legate de Ilie Bolojan. Fostul premier a precizat că nu are nicio problemă personală cu acesta, însă consideră necesară o strategie clară pentru etapa de după vot.
Moțiunea de cenzură care ar putea dărâma Guvernul
Liderul partidului AUR, George Simion, a anunțat că a depus, alături de reprezentanți ai PSD, moțiunea de cenzură împotriva lui Ilie Bolojan. Au fost strânse 254 de semnături, cu 21 în plus față de cele necesare (233), pentru ca guvernul Bolojan să fie dărâmat pe 5 mai.