Andreea Minuță, Regina Maria: „Construim medicina de mâine, iar prevenția este parte esențială din viitorul sănătății românilor”

Andreea Minuță, Regina Maria: „Construim medicina de mâine, iar prevenția este parte esențială din viitorul sănătății românilor”

Rețeaua privată de sănătate și clinici medicale, Regina Maria, marchează trei decenii de existență, perioadă în care a modelat modul în care românii se raportează la propria sănătate. Andreea Minuță, director executiv la divizia de abonamente, subliniază că încă din 1996 rețeaua a lansat conceptul de abonament medical, un sistem care pune accent pe prevenție. Potrivit acesteia, abonații rețelei se duc de 7 ori pe an la doctor, adică „de aproape trei ori mai mult decât un pacient fără abonament”.

Wall-Street.ro: Regina Maria marchează 30 de ani de existență. Care sunt momentele definitorii care au modelat identitatea și poziția actuală a rețelei?

Andreea Minuță: În cele trei decenii de activitate ale rețelei noastre, au existat multe evenimente cheie care ne-au ajutat să ajungem REGINA MARIA de astăzi: lider în digitalizare și calitate medicală și unul dintre cei mai importanți furnizori de sănătate din țară și din regiune.  

Aleg, însă, să vorbesc despre un moment care a influențat direct modul în care am ajuns să privim, astăzi, propria sănătate și stare de bine. În 1996, REGINA MARIA a lansat pe piața din România, în premieră, conceptul de abonament medical. A fost punctul de plecare pentru ceea ce a devenit, astăzi, singurul instrument de prevenție pe care îl avem în România – adică într-o țară care, din păcate, tratează, în loc să prevină. Chiar cifre recente, rezultate din analiza datelor publicate de Institutul Național de Statistică, ne arată că jumătate din cheltuielile cu sănătatea merg către diagnosticul și tratarea bolilor, în timp ce, pentru prevenție, este alocat doar 1%.

Ori, prin modul în care sunt construite, abonamentele medicale oferă acces integral sau cu discount-uri semnificative, la consultații, analize și investigații, încurajând mersul din timp la medic, înainte de apariția oricăror simptome. Abonații noștri merg la medic de 7 ori pe an, de aproape trei ori mai mult decât un pacient fără abonament, și sunt din ce în ce mai implicați în propria sănătate. Mai mult decât atât, ei duc această cultură a prevenției – pe care au dobândit-o prin utilizarea abonamentului și înțelegerea rolului său – și în rândul familiei sau prietenilor. Vorbim de o adevărată schimbare în bine la nivelul societății noastre și ne bucură să fim cei care i-au pus bazele, acum aproape 30 de ani.    

Wall-Street.ro: Care sunt planurile Regina Maria pe termen mediu/lung (10+ ani)? Care sunt cele mai importante schimbări pe care le anticipați, sau pe care le așteptați, în sistemul medical românesc?

Andreea Minuță: Pentru noi, următorul deceniu are ca obiectiv dezvoltarea pe plan local și regional, punând, ca și până acum, siguranța pacientului pe primul loc. Avem un plan bine pus la punct până în anul 2030, mizăm pe creștere organică, dar și achiziții strategice și, prin tot ceea ce facem, construim medicina de mâine – iar prevenția este parte esențială din viitorul sănătății românilor. Vorbind strict de abonamente, ne uităm la o tendință de personalizare a pachetelor. Avem, deja, pachete flexibile, adaptate diverselor nevoi – chiar în acest an, de exemplu, am lansat două noi produse, unul dedicat mamelor aflate în al patrulea trimestru, adică în perioada de imediat după naștere, precum și o gamă creată special pentru seniorii de peste 65 de ani – Golden Age. În viitor, anticipăm că vom vorbi de abonamente ultra-personalizate, care vor răspunde nevoilor abonaților nu la nivel de categorie, ci chiar la nivel individual.

Wall-Street.ro: Cum a evoluat numărul abonamentelor la Regina Maria în ultimii ani? Îmi puteți spune ce număr de abonați are Regina Maria în prezent?

Andreea Minuță: După o creștere constantă în ultimii 5 ani, uneori chiar și de două cifre de la an la an, am ajuns, astăzi, la un portofoliu de aproape 1 milion de abonamente și 13.000 de parteneri corporate.  Mai mult decât atât, în această perioadă am văzut concretizându-se tendința de achiziționare a abonamentelor complexe – proporția de abonamente premium devine din ce în ce mai mare la nivelul portofoliului nostru: în ultimii doi ani, acestea au depășit o cotă de peste 40%, confirmând trendul de consum și dorința angajaților, dar și a angajatorilor, de a opta pentru pachete complexe.

Wall-Street.ro: Care este profilul actual al clientului de abonament medical și care sunt principalii factori care îi determină pe români să își facă un abonament medical la o rețea privată de servicii medicale?

Andreea Minuță: Luând în considerare dimensiunea și varietatea portofoliului nostru de parteneri corporate, abonații REGINA MARIA au un profil divers. De fapt, în 2025, deja nu mai vorbim de o diferențiere pe categorii sociale clare, cum ar fi vârsta sau profilul profesional: abonament REGINA MARIA este achiziționat de toți cei care au înțeles rolul acestuia pentru sănătate și prevenție – fie că ne referim la persoane fizice care aleg să încheie un abonament pe cont propriu, fie că vorbim despre companii care oferă acest beneficiu echipelor proprii.

În ceea ce privește factorii care determină abonații să aleagă acest instrument, aceștia sunt legați atât de sănătatea individuală și a familiei, cât și de zona financiară. Abonamentul medical joacă un dublu rol – pe de o parte, cel pe care l-am menționat deja, de prevenție, prin accesul la întregul sistem medical REGINA MARIA, iar pe de altă parte, cel de economisire atunci când vine vorba de cheltuieli pentru sănătate. Conform datelor noastre, abonații REGINA MARIA economisesc, în medie, 3.500 lei anual prin accesarea serviciilor medicale pe abonament.  

Wall-Street.ro: A schimbat contextul economic actual percepția oamenilor asupra propriei sănătăți? Vedeți vreo schimbare majoră în ultimii ani? Oamenii sunt mai atenți la sănătatea lor?  

Andreea Minuță: Cu siguranță oamenii au devenit mai atenți la sănătatea lor. Mai mult decât atât, companiile sunt preocupate autentic de bunăstarea propriilor echipe. Sunt două tendințe pe care le-am remarcat, în ultimii ani și care, din fericire, nu au fost afectate de contextul economic instabil pe care îl traversăm. Mai mult, soluții precum abonamentele medicale oferă posibilitatea de a te îngriji de propria sănătate (sau de sănătatea angajaților) într-un mod avantajos din punct de vedere financiar, ceea ce reprezintă o gură de aer în momentul de față. De exemplu, calculele noastre ne arată că 100 lei investiţi lunar de angajator, în medie, se traduc în acele economii medii anuale de 3.500 lei pentru un abonat Regina Maria – vorbim de o sumă de 3 ori mai mare decât investiţia totală a angajatorului şi care, până la urmă, este importantă în bugetul personal, fiind aproape de un salariu minim brut pe economie. Mai mult, abonamentele medicale sunt deductibile fiscal, în limita a 400 de euro/persoană/an – un avantaj important pentru orice companie, mai ales în contextul financiar actual.

Wall-Street.ro: În multe industrii se vorbește despre implementarea unor soluții bazate pe AI pentru îmbunătățirea fluxului de lucru și eficientizarea activității. Cum vedeți rolul AI în sectorul medical?

Andreea Minuță: Din poziția noastră de lider în digitalizarea medicală din România, vedem fără îndoială beneficiile Inteligenței Artificiale în medicină: aceasta funcționează ca ajutor și „partener”  pentru medici, dar și pentru pacienți. Am fost primii care am integrat Inteligența Artificială în laborator și în imagistică medicală, tocmai pentru a le oferi pacienților noștri mai mult decât rezultate: le oferim precizie, siguranță și timp câștigat. De la interpretarea radiografiilor și a investigațiilor CT, până la cele mai noi proiecte bazate pe algoritmi de AI care pot detecta și caracteriza zone suspecte de cancer de sân pe mamografii, fiecare pas în această direcție înseamnă un pas spre o medicină mai exactă și mai personalizată. Astăzi, toate centrele de imagistică din rețea folosesc Inteligența Artificială, iar laboratorul central Regina Maria este primul din România acreditat RENAR pentru integrarea AI în sistemul de management al calității, ceea ce reprezintă o garanție în plus că rezultatele noastre sunt nu doar rapide, ci și impecabil de precise.

Personalizate pentru tine