”Sancționăm deranjantul zgomot venit din boxele date la maximum! Primim cu colindul în Sectorul 6, dar nu colindători care tulbură liniștea publică! I-au găsit polițiștii locali de la Intervenții cu “tradițională boxă” din care răzbeau zgomote, nu colinde”, su scris reprezentanții Primăriei, într-o postare pe Facebook.
Colindătorii erau pe Bd. Iuliu Maniu, în apropierea stației de metrou Gorjului.
Polițiștii locali au preluat o plângere primită printr-un un de la o persoană nemulțumită de zgomot.
”Am spus-o de multe ori! Ne dorim vestitori ai Crăciunului în spirit de sărbătoare, cei care ne încântă în mod tradițional, prin voce şi instrumente muzicale. Evident, la un nivel de zgomot care să fie plăcut, nu deranjant. Din dorința de a se face mai bine auziţi, o parte trag după ei şi boxe audio alimentate la baterie. Șansele de a crea disconfort celor din jur cresc considerabil”, spun oficialii Primăriei.
Aceștia menționează că acţiunile de monitorizare a cetelor de colindători au fost intensificate.
”Pe lângă sancțiune, minimă în acest caz, polițiștii locali le-au pus în vedere faptul că trebuie să respecte legislaţia şi să nu tulbure liniştea publică”.
Potrivit Legii 61/1991 privind sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, amenzile sunt cuprinse între 200 și 1.000 de lei.
Dacă liniștea este tulburată în perioada orelor de somn (13:00-14:00, respectiv 22:00-08:00) sancțiunile cresc, între 500 și 1.500 de lei.
Primăria Sectorului 6 îi îndeamnă pe locuitori să sune la numărul de telefon 021/9546 în cazul în care există nemulțumiri.