Nisipul și sarea folosite în sezonul rece în București contribuie la poluarea orașului

Sursă foto: Shutterstock.com

Nisipul și sarea folosite în sezonul rece în București contribuie la poluarea orașului

Nivelul poluării atmosferice a crescut în Capitală iar verificările efectuate de comisarii Gărzii de Mediu au arătat că o parte semnificativă a poluării este generată de materialul antiderapant utilizat în sezonul rece, care, în condiţii de trafic intens şi lipsa precipitaţiilor, este antrenat în aer sub formă de pulberi.

Depuneri consistente au fost identificate la borduri şi sub autovehiculele staţionate pe marile bulevarde, pe carosabil, în special în zonele intens circulate şi pe liniile de tramvai utilizate şi de alte vehicule.

Potrivit GNM, condiţiile meteorologice recente, caracterizate prin lipsa precipitaţiilor şi temperaturi ridicate, au favorizat resuspendarea particulelor şi amplificarea fenomenului.

"În contextul înregistrării unor concentraţii ridicate de particule în suspensie (PM10 şi PM2,5) la nivelul Municipiului Bucureşti, Garda Naţională de Mediu a demarat acţiuni operative în teren pentru identificarea surselor de poluare şi limitarea impactului asupra populaţiei. Verificările efectuate de comisarii Gărzii de Mediu au arătat că o parte semnificativă a poluării este generată de materialul antiderapant (nisip şi sare) utilizat în sezonul rece, care, în condiţii de trafic intens şi lipsa precipitaţiilor, este antrenat în aer sub formă de pulberi", se arată într-un comunicat al instituţiei, citat de Agerpres.

În acest context, Garda Naţională de Mediu a extins acţiunile de control în zona de nord a Capitalei, unde sunt în desfăşurare lucrări majore de infrastructură. Astfel, sunt verificate respectarea programelor de umectare, existenţa rampelor de spălare a roţilor şi măsurile de prevenire a degajării de praf.

De asemenea, au fost demarate controale la toate primăriile de sector, urmate de un control la Primăria Municipiului Bucureşti, pentru verificarea măsurilor adoptate privind calitatea aerului şi implementarea obligaţiilor stabilite anterior.

"Totodată, Garda Naţională de Mediu a transmis o adresă tuturor primăriilor de sector ale Capitalei prin care le-a solicitat să ia măsuri privind reducerea emisiilor de pulberi în resuspensie, prin intervenţia serviciilor publice pentru îndepărtarea materialului antiderapant de pe carosabil (aspirarea mecanizată şi spălarea carosabilului). Creşterea nivelului de pulberi în Bucureşti este rezultatul unui cumul de factori, însă gestionarea necorespunzătoare a materialului antiderapant şi activităţile de şantier au un rol important în amplificarea fenomenului", susţine GNM.

 

Personalizate pentru tine