Propunerea a întrunit 23 de voturi "pentru", 22 de abţineri şi 5 voturi "împotrivă".
Proiectul prevedea următoarele tarife:
- două călătorii metropolitane - 10 lei
- zece călătorii metropolitane - 40 de lei
- abonament/24 ore - 14 lei
- abonament/72 ore - 30 de lei
- abonament/7 zile - 45 de lei
- abonament/1 lună - 100 de lei
- abonament redus 50%/1 lună - 50 de lei
- abonament/ 6 luni - 500 de lei
- abonament/12 luni - 900 de lei
- călătorie la tarif special - supra-taxa - 200 de lei.
Ciucu: Mai multe instituții publice urmează să se închidă
Edilul Ciprian Ciucu a declarat că urmează să fie închise o serie de instituţii publice care "nu mai au niciun fel de raţiune de a exista", dar care cheltuie bani pe chirii şi maşini, a spus edilul, joi, pentru Euronews România.
"Vor fi şi măsuri nepopulare. Vor fi, pentru că efectiv a ajuns cuţitul la os. Este foarte probabil - anunţ în premieră - şi este şi necesar să creştem preţul călătoriei pentru STB. Sunt pus în situaţia de a face multe reforme structurale, unele grele: comasări, restructurări, încheieri de companii, de administraţii, de instituţii publice”, a spus Ciucu.