4 / 8

Economisti-statisticieni – Banca Centrala Europeana

Salariu: variaza intre 5.578 euro/luna si 8.552 euro/luna

Locatia: Frankfurt

Termen limita pentru trimiterea aplicatiilor: 27 aprilie 2016

Responsabilitati:

  • Dezvoltarea, mentinerea, producerea si diseminarea statisticilor ce tin de pietele monetare si financiare
  • Dezvoltarea si implementarea unor indicatori reprezentativi pentru pietele financiare din zona euro
  • Analiza si cercetare statistica
  • Pregatirea unor ghiduri ce vizeaza problemele strategice, tehnice si operationale
  • Asistenta in cadrul Comitetului de Statistica al BCE

Principalele conditii pentru a putea candida:

  • Master in economie, statistica, finante, matematica sau alta disciplina similara, sau licenta si patru ani de experienta profesionala relevanta.
  • Cel putin doi ani de experienta pe un post de statistica sau analiza piete financiare
  • Cunoasterea excelenta a pietelor financiare si in special a caracteristicilor si a dinamicii pietelor monetare
  • Abilitati analitice si cantitative
  • Cunostinte software statistica (SAS, FAME sau echivalent)
  • Cunostinte de programare in SAS, R, Stata, Matlab

Inapoi la articol