Nestle anunță că 12 tone de ciocolată KitKat au fost furate în Europa
Compania a confirmat într-un comunicat că „un camion care transporta 413.793 de unități din noua sa gamă de ciocolată a fost furat în timpul transportului în Europa.”
Transportul, cu o greutate de aproximativ 12 tone, a dispărut săptămâna trecută în timp ce se deplasa între unitățile de producție și cele de distribuție, se precizează în comunicat.
Reprezentanții avertizează că incidentul ar putea duce la lipsuri în magazine chiar înainte de Paște, potrivit Lemonde.fr.
Camionul plecase din Italia și se îndrepta către Polonia, urmând ca produsele să fie distribuite
Reprezentanții KitKat nu au precizat locul exact unde a dispărut marfa. Aceștia au declarat însă că „vehiculul și încărcătura sa sunt în continuare de negăsit.”
Ancheta este în desfășurare, în strânsă colaborare cu autoritățile locale și partenerii din lanțul de aprovizionare
oficiali Nestle
De asemenea, KitKat avertizează că produsele furate „ar putea ajunge în circuite de vânzare neoficiale pe piețele europene.”
Cum pot fi identificate batoanele furate dacă ajung pe piață
Compania a mai precizat că batoanele pot fi identificate prin scanarea codurilor de bare de pe fiecare ambalaj.
„Dacă există o potrivire, sistemul va furniza instrucțiuni clare pentru alertarea KitKat, care va putea apoi transmite informațiile necesare mai departe”, au explicat reprezentanții.