Digitalizarea i-ar putea scăpa pe șoferi de o amendă usturătoare
Iniţiativa sa vine în contextul digitalizării administraţiei publice şi al posibilităţii ca Poliţia Rutieră să verifice existenţa documentelor în bazele oficiale de date, se arată într-un comunicat. Concret, inițiatorul proiectului de lege susține că șoferii nu ar mai trebui amendați din moment ce Poliția Rutieră poate verifica digital dacă cineva are sau nu permis și talon valabil.
„Conform legii, participanţii la trafic sunt obligaţi ca, la cererea poliţistului rutier, să înmâneze acestuia cartea de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum şi alte documente”, a spus Dimitriu. Asta se întâmplă ori de câte ori de oprește Poliția Rutieră - fie că vorbim de un filtru sau dacă ai fost oprit în trafic pentru că ai încălcat legea.
„Neprezentarea acestora este calificată drept contravenţie. Consider că această sancţiune a devenit învechită, în contextul digitalizării administraţiei publice şi este disproporţionată în raport cu scopul legitim urmărit de lege - acela de a proteja siguranţa rutieră", a declarat deputatul USR.
Cum s-ar putea pune în aplicare legea și ce înseamnă pentru șoferi
Proiectul de lege propune modificarea şi completarea Codului rutier astfel încât să se considere îndeplinită obligaţia de prezentare a documentelor "dacă datele aferente pot fi verificate de către poliţistul rutier prin accesarea bazelor de date oficiale". În prezent, trebuie spus că polițistul poate decide și să îl lase pe șofer să plece mai departe cu un simplu avertisment, dar asta este doar la latitudinea sa, nu este înscris în Codul Rutier.
Sancţionarea şoferilor pentru lipsa documentelor fizice nu doar că nu reprezintă o încălcare reală a dreptului de a conduce şi nu protejează siguranţa rutieră, dar poate genera abuzuri şi sancţiuni inutile, precizează sursa citată. Totuși, asta nu înseamnă că nu este recomandat să ai asupra ta documente de identificare, cât și documentele mașinii, care sunt oricum necesare în cazul unui incident rutier.
Obligaţia de a prezenta fizic documentele vine în contradicţie cu tendinţa de digitalizare a administraţiei publice. Autorităţile publice trebuie să utilizeze mijloacele tehnice aflate la dispoziţie şi să nu impună sarcini inutile cetăţenilor, mai arată sursa citată.