GALERIE FOTO: Un nou azil al groazei? Bătrâni hrăniți cu mâncare expirată. Piedone, ANPC: „ E o otrăvire lentă a bătrânilor”

Sursǎ foto: ANPC

Gallery Vezi Galeria (5)

GALERIE FOTO: Un nou azil al groazei? Bătrâni hrăniți cu mâncare expirată. Piedone, ANPC: „ E o otrăvire lentă a bătrânilor”

48 de bătrâni au fost hrăniți cu alimente deja expirate de mai multe luni, într-un centru ce vârstnici din județul Bacău, conform controalelor efectuate de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorului (ANPC).

ANPC a făcut descoperite nereguli grave într-un centru de îngrijire din județul Bacău, Asociatia Salvați Bătrânii Saucesti AFJ, situat pe str. Mihai Eminescu nr. 25, unde 48 de persoane vârstnice erau hrănite cu alimente expirate de mai multe luni. Comisarii ANPC au descoperit că produsele alimentare, care nu mai erau sigure pentru consum, erau folosite pentru a prepara mesele beneficiarilor, punându-le în pericol sănătatea.

Carne, produse lactate și conserve expirate găsite în bucătăria azilului. Piedone: „Suntem cu ochii pe voi”

Echipele de comisari au constatat faptul că gestionarea stocurilor de produse alimentare nu respecta normele igienico-sanitare și de siguranță alimentară. Printre produsele găsite expirate se numărau alimente perisabile, precum carne, produse lactate și conserve.

„Suspiciunea comisarilor este că aceste produse erau achiziționate expirate de la cei care ar fi trebuit să le distrugă sau chiar la limita expirării de la reprezentanți ai unor supermarketuri care ar fi avut obligația predării acestor produse și nicidecum pentru a fi comercializate. Este inacceptabil și de netolerat că persoane aflate în grijă noastră să fie puse în pericol din cauza nerespectării normelor elementare de siguranță alimentară. Aceasta este o otrăvire lentă a bătrânilor cu produse expirate de până la un an de zile ținute în condiți neconforme în cantitate de peste 500kg. Suntem cu ochii pe voi!!! Atenție, nici nu știți când și unde vom apărea, nu este doar un control de o zi sau două pe acest subiect, veți fi în permanență monitorizați și controlați până veți înțelege că nu este de joacă cu sănătatea oamenilor. Voi, gândindu-vă la profit cu ori ce preț, încălcați flagrant drepturile consumatorului”, a declarat Președintele ANPC Cristian Popescu Piedone.

Sursa foto: Shutterstock

ANPC a aplicat sancțiuni și a dispus oprirea definitivă și retragerea din circuitul consumului uman a produselor neconforme, iar centrul a fost înștiințat cu privire la necesitatea implementării unor măsuri urgente de igienizare și reînnoire a stocurilor de alimente. ANPC va continua monitorizarea acestui caz și va verifica în mod periodic condițiile din unitățile de îngrijire a vârstnicilor, pentru a preveni astfel de situații dramatice.

Reamintim că ANPC are o nouă conducere începând cu luna februarie a acestui an. Cristian Popescu Piedone, fost primar al Sectorului 5 a preluat conducerea companiei, în urma unei decizii semnate de premierul Marcel Ciolacu.

Personalizate pentru tine