Întârzieri de zeci de minute în Gara de Nord după ce traficul feroviar a fost blocat pe șase linii

Sursǎ foto: Facebook.com / CFR Infrastructura

Întârzieri de zeci de minute în Gara de Nord după ce traficul feroviar a fost blocat pe șase linii

Traficul feroviar se desfășoară îngreunat în Gara de Nord ca urmare a unei defecțiuni care a dus la blocarea a șase linii din cea mai aglomerată gară a Capitalei. Unele trenuri acuză întârzieri ce depășesc o oră, iar CFR Infrastructură a adus la fața locului o drezină menită să depaneze linia de contact.

„Compania Națională de Căi Ferate CFR SA vă informează că traficul feroviar în Gara de Nord este închis, la această oră, pe liniile de la 9 la 14, din cauza unui deranjament produs la linia de contact de o locomotivă a CFR CĂLĂTORI, care la ieșirea din Depou, pentru remorcarea trenului IR 1996, a rupt pantograful, în zona Podului Grant. Se circulă în acest moment doar pe liniile 1 – 8, iar în așteptare pentru reînscriere în circulație sunt trenurile IC 551, garat pe linia 14 și IR 1996, la linia 13”, se arată într-un comunicat al Căilor Ferate Române.

La fața locului a fost adusă o drezină pantograf pentru a ajuta la intervenție, dar venirea acesteia nu s-a petrecut imediat deoarece vehiculul feroviar era staționat în zona Chitila. Cu ajutorul drezinei se va asigura și pantograful locomotivei care a cauzat această blocare parțială a traficului. CFR nu a precizat în cât timp va fi remediată această situație.

Știre în curs de actualizare.

Personalizate pentru tine