România a ajuns, în premieră, în semifinalele Campionatului European U-19 de fotbal

Sursǎ foto: Facebook.com / Federatia Romana de Fotbal

România a ajuns, în premieră, în semifinalele Campionatului European U-19 de fotbal

Cuprins Articol:

Selecţionata României s-a calificat în premieră în semifinalele unui Campionat European de fotbal Under-19, cel găzduit de ţara noastră, după ce a învins echipa Danemarcei cu scorul de 3-0 (1-0), recent, pe Stadionul Arcul de Triumf din Bucureşti, scrie Agerpres.

România a început ezitant, dar a terminat prima repriză la conducere

Tricolorii au obţinut o victorie spectaculoasă, fără drept de apel, prin golurile marcat de Remus Guţea (34), David Barbu (58) şi Ioan Vermeşan (77), îndeplinindu-şi obiectivul fixat înainte de competiţie.

România a început ezitant, iar danezii au avut două ocazii mari în primele minute de joc. Mai întâi, Schwartau a fost blocat în momentul şutului în primul minut, iar apoi tot el a şutat, iar mingea a şters transversala (min. 3).

Portarul Simon, debutant la acest turneu final, a pasat greşit (12), dar apoi tot el l-a blocat salvator pe Agyekum.

Încet-încet, jucătorii antrenaţi de Ion Marin au intrat în meci şi au avut o primă oportunitate (19), când Păcuraru a trimis un şut-centrare, dar Vermeşan nu a ajuns la minge.

Danezii au mai avut o ocazie prin Schwartau (31), al cărui şut a fost blocat de Fălcuşan.

Guţea a ieşit la rampă şi a şutat la colţul scurt (32), dar portarul a respins. Două minute mai târziu, atacantul echipei FC Voluntari a luat o acţiune pe cont propriu şi a încheiat-o cu un şut la colţul scurt, deschizând scorul (34).

Prima repriză s-a încheiat cu o nouă şansă de gol a oaspeţilor, dar cornerul executat cu efect de Themsen (45), fost respins de Simon.

România era obligată să câştige pentru a se califica în semifinale

Jocul a fost tern în prima parte a reprizei secunde, oaspeţii nereuşind să construiască acţiuni clare, în timp ce România s-a apărat grupat şi şi-a aşteptat şansa. Aceasta a venit în min. 58, când David Barbu a prins un voleu de la 14 metri, după o minge respinsă greşit de apărarea daneză, jucătorul Universităţii Craiova reuşind al doilea său gol la acest turneu final.

Danemarca a fost periculoasă prin Juul-Sandberg (68), care a şutat din marginea careului, dar Simon a respins de la colţul scurt.

România a marcat al treilea gol cu şansă, şutul lui Vermeşan (77), fiind deviat de Calloe în propria poartă.

Ultima parte a meciului s-a jucat mai mult pe contre, însă era clar că România şi-a asigurat prezenţa în semifinale.

Kodor (79) a fost aproape de intercepţie în faţa portarului advers, Târbă (82) a şutat în plasa laterală, iar acelaşi Kodor a şutat peste poartă (90+4).

Oaspeţii au fost aproape de golul de onoare, dar Simon a respins mingea trimisă cu boltă de Hyseni (83), iar apoi s-a evidenţiat şi la reluarea lui Berthel Askou (83), cu capul, portarul respingând în bară, după care a scos mingea cu şansă în corner.

România era obligată să câştige pentru a se califica în semifinale, în timp ce danezii aveau nevoie doar de un egal.

În celălalt meci al grupei, Spania a surclasat echipa Muntenegrului cu scorul de 5-0, prin golurile înscrise de Quim Junyent (14, 28, 65), Jan Virgili (16), Peio Huestamendia (35).

Spania a câştigat grupa, cu 9 puncte, urmată de România, 6 puncte, Danemarca, 3 puncte, Muntenegru, 0 puncte. România îşi cunoaşte deja adversara din semifinale, care va fi Olanda, virtuala câştigătoare a Grupei B, înaintea ultimelor meciuri, de vineri, Norvegia - Germania şi Olanda - Anglia.

Semifinala cu Olanda va avea loc luni, pe Stadionul Giuleşti (21:00).

Personalizate pentru tine