Pompierii au intervenit la centrala nucleară de la Cernavodă. Degajări de fum la una dintre clădiri

Sursǎ foto: Nuclearelectrica

Pompierii au intervenit la centrala nucleară de la Cernavodă. Degajări de fum la una dintre clădiri

Reprezentanții ISU Constanța au anunțat că au fost raportate degajpri de fum la etajul 1 al uneia dintre clădirile administrative din cadrul Centralei nuclearelectrice Cernavodă, iar pompierii au intervenit imediat.

„În urmă cu scurt timp, pompierii Detașamentului special „Cernavodă” din cadrul ISU Constanța au fost solicitați să intervină pe amplasamentul Centralei nuclearelectrice Cernavodă. A fost sesizat faptul că la etajul 1al unei clădiri administrative este fum”, se arată în anunțul ISU Constanța.

Potrivit sursei citate, pentru eficientizarea misiunii de răspuns, la locul evenimentului au fost alocate patru autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD.

„Este important de precizat că securitatea celor două reactoare nucleare nu este pusă în pericol. În acest moment, nu există riscuri pentru angajați, populație sau mediul înconjurător, iar măsurile luate asigură desfășurarea în siguranță a activităților din cadrul centralei”, se mai arată în comunicatul instituției.

Autoritățile au anunțat că incendiul a fost lichidat. Fumul a provenit de la un tablou electric.

Personalizate pentru tine