Ce probleme a identificat Miruță la Metrorex
"Am convocat astăzi Adunarea Generală a Acţionarilor statului român pentru ca la Metrorex să se schimbe nişte decizii cu obiceiuri vechi. Acum o săptămână am spus clar: la Metrorex începe curăţenia generală. Şi am început să facem paşi [în această direcție]”, a scris Miruță, pe Facebook.
Am semnat documentele pentru trimiterea din nou a Corpului de Control şi am convocat forul decizional aflat în coordonarea ministerului. De ce? Pentru că problemele de la Metrorex nu mai pot fi ascunse sub preş. Sunt prea multe, prea grave şi durează de prea mulţi ani", a anunţat ministrul.
Pe agenda de discuţii a AGA se află:
- verificarea contractelor costisitoare de pază, curăţenie şi servicii;
- recuperarea penalităţilor neîncasate din contracte întârziate;
- eliminarea pierderilor de la terminalul multimodal Străuleşti;
- intrarea în legalitate a activităţilor şi spaţiilor folosite în incinta depoului Ciurel;
- reguli transparente şi competitive pentru contractele de publicitate;
- folosirea inteligentă a clădirilor şi activelor Metrorex pentru venituri proprii;
- verificarea indicatorilor de performanţă ai conducerii;
- eliminarea conflictelor de interese din negocierea noului Contract Colectiv de Muncă.
Cifrele spun poate cel mai clar de ce era nevoie să intervenim, a transmis Miruță. Şi asta în timp ce:
- penalităţi de milioane nu sunt recuperate;
- şantiere importante întârzie;
- spaţii şi active ale companiei nu sunt valorificate;
- bucureştenii plătesc mai mult, dar primesc servicii care pot fi mult mai bune.
„Sunt mulţi profesionişti care ţin sistemul în funcţiune, zi de zi. Dar profesioniştii nu trebuie să plătească pentru privilegiile, abuzurile şi reţelele tolerate ani de zile. Metrorex trebuie să lucreze pentru cetățeni, nu pentru grupuri de interese. Și exact asta începem să schimbăm”, a continuat ministrul interimar.
Cât de mari sunt pierderile Metrorex
Metrorex estima, în urmă cu un an, o pierdere de 180,83 milioane de lei pentru întreg anul 2025, în scădere cu 0,21% faţă de nivelul pierderii preliminate în 2024, în valoare de 181,21 milioane de lei, deşi veniturile din activitatea de transport de călători cu metroul erau programate să ajungă pe plus cu 87,83%.
În propunerea de a scumpi prețul unei călătorii cu metroul, conducerea Metrorex a făcut niște precizări și legate de cheltuielile din 2026, motivând astfel scumpirile care actualmente au fost suspendate. Concret, subvenţia prevăzută în proiectul bugetului de venituri şi cheltuieli pe anul 2026 este în cuantum de 761.490.000 lei, insuficient raportat la nevoile companiei, iar acest fapt generează un sold negativ în valoare de 451.241.030 lei.
„Măsura de ajustare a tarifelor de călătorie cu metroul, va conduce la o creştere lunară a veniturilor proprii ale companiei cu circa 10.271.680 lei, valoare ce va contribui la diminuarea deficitului de finanţare şi un grad mai mare de acoperire a cheltuielilor de asigurare a serviciului public de transport călători cu metroul în condiţii de siguranță”, a transmis Metrorex.
Compania transmitea că, dacă scumpirea s-ar fi efectuat de la 1 mai, „veniturile din transportul călătorilor cu metroul ar creşte cu cca 100.988.000 lei faţă de anul 2025, iar veniturile din compensarea reducerilor 100 % pentru elevi şi 90% pentru studenţi, a gratuităţilor pentru revoluţionari şi veterani de război ar creşte cu circa 97.608.000 mii lei faţă de anul 2025”.
„Salariile și sporurile reprezintă cea mai mare categorie de cheltuieli curente. Mai exact, cheltuielile cu personalul au ajuns să reprezinte 37,95% din totalul bugetului. Asta înseamnă un efort financiar de aproximativ 1,05 miliarde de lei direcționat exclusiv către angajați.”, a arătat Digi24.
Suma destinată salariilor este mai mare decât restul cheltuielilor de exploatare adunate, care însumează 1,02 miliarde de lei, adică o pondere de 36,75%. În tot acest timp, achiziția de bunuri și servicii esențiale abia atinge 25,07%. În acest procent mic intră plata pentru energia electrică necesară circulației, piesele de schimb, utilitățile și mentenanța zilnică a trenurilor, având alocat un buget de doar 697 de milioane de lei”, a continuat sursa citată.