Ionuț Ilie recunoaște că cererea de preluare a operațiunilor Bimbo România a venit într-un moment în care nu se gândea la vreo schimbare, însă entuziasmul unui nou domeniu l-a cuprins. Mai mult decât atât, odată ce a reușit să cunoască compania, inclusiv o parte din fondatori, și-a dat seama că Bimbo nu funcționează ca o multinațională clasică.
”Nu sunt multe companii la dimensiunea asta care au încă fondatori în viață, eu l-am prins pe unul dintre ei și chiar i-am oferit o pâine românească și o ie. Nu mă așteptam la o filosofie atât de blândă, de înclinată spre oameni, mă gândeam că ajung într-o altă corporație, cu o structură particularizată. Ei au crescut în jurul pâinii și, deși s-au extins în multe alte categorii, pâinea a rămas nucleul businessului lor. Sunt brutari care coc pâine”, a declarat Ilie.
În prezent, Vel Pitar s-a aliniat valorilor Grupo Bimbo, păstrând totuși parte din esența românească de business. Organizația locală a căpătat o altă dinamică, unele lucruri s-au ajustat, unele lucruri încă sunt în schimbare, existând o altă guvernanță, cu o echipă de management nouă, formată din oameni cu 15 - 20 de ani de experiență.
”Au fost două provocări majore odată ce am acceptat să fac parte din această companie. Pe de o parte, să înțeleg businessul și cum funcționează, să descopăr piața și care sunt cerințele, să înțeleg tehnologia și care sunt diferențele. Pe de altă parte, a trebuit să temperez grupul de manageri de deasupra mea, care își doreau să prindem cât mai repede felul și forma în care Grupo Bimbo se desfășoară”, a mai explicat CEO-ul.
Privind din sens opus, intrând într-o piață atât de diversă în ceea ce privește pâinea, mexicanii au început să își facă temele și au preluat din ceea ce ei au numit ”free form”. Obișnuiți doar cu pâinea dreptunghiulară, la tavă, fără colț, ceea ce au găsit în România i-a inspirat.
„În ochii mexicanilor, românii sunt artizani de pâine în formă industrializată. Și e foarte amuzant când încercăm să le explicăm, în engleză sau în spaniolă, semnificația colțului de pâine pentru noi. Ei nu au colț la pâine și nu înțeleg că acea bucată reprezenta prânzul nostru când ne întorceam de la școală”, a mai spus Ilie.
Consumatorul român: curios, dar îngrijorat
Românii consumă pâine și produse de panificație, mai ales dacă ne gândim la sărbători, când producția e la maximum. CEO-ul Bimbo descrie consumatorul român ca fiind unul curios, interesat de produse noi, de arome și forme noi. Cu toate acestea, circumstanțele actuale îngrijorează, iar nivelul de consum este direct influențat.
”Românii au o curiozitate aparte pentru lucruri noi, mai ales populația urbană, educată. Și nu e greu de aflat asta, te uiți în piață și vezi bucătării italienești, indiene, libaneze sau restaurante cu sushi. Toate acestea există pentru că există interes, pentru că oamenii caută, vor să încerce, să vadă cum e. Dar da, se gândesc tot mai mult la ce va aduce ziua de mâine”, mai spune Ilie.
Totodată, fideli brandului, nu e o surpriză că cel mai consumat produs este Alba de Vel Pitar, alături de restul gamei. În plus, Domneasca, albă și neagră, câștigă teren, dar și Postăvarul, o pâine ardelenească, densă, cu coaja bătută.
Bimbo România gestionează și brandul DOR, unde găsim tot ceea ce înseamnă covrigi, dar și cozonaci, așa cum îi făcea bunica.
”Am pregătit surprize de Crăciun cu cozonacii lansați acum doi ani. Rețetele tradiționale aduse în producția de masă sunt complicat de realizat, deoarece toate mașinăriile pe care le avem nu sunt mâinile bunicii. Încă nu am găsit o tehnologie care să împletească cozonacul. Împletirea este un element unic în prepararea acestuia”, a precizat CEO-ul.
Tot la capitolul consum, Bimbo analizează și cele mai recente trenduri din piață, cum ar fi includerea semințelor în diferite tipuri de pâine, interesul acordat făinurilor integrale, dar și înclinația către produsele care nu conțin gluten, pornită din rațiuni de sănătate.
Oamenii își doresc un preț mai bun, așa că e nevoie de o productivitate mai mare. Trebuie să capeți viteză, pentru că din producția de masă rezultă acel preț mai bun.
Ionuț Ilie, CEO Bimbo România
Sustenabilitatea în cadrul Grupo Bimbo România
Ca orice altă multinațională, Bimbo s-a concentrat pe inovație în fabrici și tehnologii cu un consum redus de energie, montarea panourilor fotovoltaice, dar și achiziționarea unor recuperatoare de căldură pentru eficientizarea costurilor.
Însă, dincolo de elementele tehnice, pe care le observăm și în cadrul altor companii, Bimbo România urmărește inițiativele Grupului și intră în hora celor trei „baked”. În primul rând, baked for you, unde compania are în vedere ca toată materia primă folosită să fie de cea mai bună calitate, să aibă valorile nutriționale adecvate, iar igiena să fie de neclintit. De asemenea, oamenii implicați în proces trebuie să fie responsabili și să lucreze cu atenție pentru ca produsele să ajungă în forma optimă la consumator. În al doilea rând, baked for life, unde compania lucrează pentru comunitate, cu parteneri care să realizeze proiecte de acces la educație, de ecologizare, de reconstrucție de școli, de diversitate și incluziune etc. Nu în ultimul rând, baked for nature, unde se încadrează ceea ce aminteam mai sus la nivel de tehnologii noi, menite să reducă orice fel de risipă.

”Nu în ultimul rând, avem și safety basic, mai exact cum ai ajuns la serviciu așa pleci și acasă, fără tăieturi sau zgârieturi. Nici nu ne putem imagina pe unde își pot băga angajații mâinile, iar într-un mediu industrial e foarte greu să înțelegi care e pericolul”, a mai transmis Ilie.
Bineînțeles, pentru următorii 20 de ani, Grupo Bimbo se așteaptă să devină cel mai mare jucător din industria alimentară din România, având deja niște studii care permit o astfel de afirmație. De asemenea, compania plănuiește și o diversificare în tot ceea ce se poate face din cereale și făinuri.