Din suma totala scoasa din trezorerie, din sume obtinute de stat din privatizare, pentru POS privind "Cresterea Competitivitatii Economice", 170 milioane lei vor fi utilizate drept plati aferente proiectelor pentru luna aprilie, 130 milioane lei pentru luna mai si 200 milioane lei pentru luna iunie, conform unei hotarari aprobate recent de Guvern, relateaza Mediafax.
Operatiuni similare au fost decise anterior si pentru Programul Operational Regional (POR) si Programul Operational Sectorial privind Dezvoltarea Resurselor Umane (POSDRU), din cauza epuizarii prefinantarii asigurate de Comisia Europeana.
Obiectiv general al POS "Cresterea Competitivitatii Economice" il constituie reducerea decalajelor intreprinderilor romanesti fata de productivitatea medie la nivelul Uniunii Europene.
Sursa foto: Freedigitalphotos.net
Guvernul scoate din trezorerie peste 100 mil. euro pentru platile din POS
Guvernul a decis sa scoata din trezorerie 500 milioane lei (peste 114 mil. euro) pentru a acoperi in al doilea trimestru platile aferente proiectelor din Programul Operational Sectorial "Cresterea Competitivitatii Economice", Executivul fiind obligat sa recurga din nou la aceasta procedura, aplicata si la alte programe.
Te-ar putea interesa si: