Germania și România au semnat un parteneriat energetic: „Declaraţia comună deschide un parteneriat direct şi oportunităţi concrete pentru dezvoltarea şi securitatea economică a României”

Sursa foto: shutterstock.com

Germania și România au semnat un parteneriat energetic: „Declaraţia comună deschide un parteneriat direct şi oportunităţi concrete pentru dezvoltarea şi securitatea economică a României”

Ministrul român al Energiei, Bogdan Ivan, şi ministrul german al Economiei şi Energiei, Katherina Reiche, au semnat, luni, o declaraţie comună privind investiţii în capacităţi de producţie a energiei, capacităţi industriale, energie regenerabilă, hidrogen, gaze naturale, captare şi stocare a carbonului.

„Astăzi am semnat, alături de Katherina Reiche, ministrul german al Economiei şi Energiei, declaraţia comună care deschide un parteneriat direct şi oportunităţi concrete pentru dezvoltarea şi securitatea economică a României. Germania este deja principalul partener economic al României”, a declarat Bogdan Ivan, ministrul român al Energiei, citat de Agerpres. El a mai adăugat că acest parteneriat deschide drumul spre cooperarea dintre cele două state, în mai multe domenii:

  • investiţii în capacităţi de producţie a energiei, 
  • capacităţi industriale, 
  • securitate energetică, 
  • eficienţă energetică, 
  • energie regenerabilă, 
  • hidrogen, 
  • gaze naturale, 
  • captare şi stocare a carbonului.

România este văzută tot mai clar ca un hub energetic regional, într-un moment în care securitatea energetică, infrastructura şi interconectările au devenit teme strategice pentru întreaga Europă, potrivit Ministrului Bogdan Ivan.

 

Personalizate pentru tine