„Astăzi am semnat, alături de Katherina Reiche, ministrul german al Economiei şi Energiei, declaraţia comună care deschide un parteneriat direct şi oportunităţi concrete pentru dezvoltarea şi securitatea economică a României. Germania este deja principalul partener economic al României”, a declarat Bogdan Ivan, ministrul român al Energiei, citat de Agerpres. El a mai adăugat că acest parteneriat deschide drumul spre cooperarea dintre cele două state, în mai multe domenii:
- investiţii în capacităţi de producţie a energiei,
- capacităţi industriale,
- securitate energetică,
- eficienţă energetică,
- energie regenerabilă,
- hidrogen,
- gaze naturale,
- captare şi stocare a carbonului.
România este văzută tot mai clar ca un hub energetic regional, într-un moment în care securitatea energetică, infrastructura şi interconectările au devenit teme strategice pentru întreaga Europă, potrivit Ministrului Bogdan Ivan.