„Preşedintele României, Nicuşor Dan, va găzdui miercuri, 13 mai 2026, la Palatul Cotroceni, Summitul Formatului Bucureşti 9 (B9) şi al Ţărilor Nordice. Evenimentul va fi co-prezidat de Preşedintele României şi de Preşedintele Republicii Polone, Karol Nawrocki, sub tema generală «Delivering More for Transatlantic Security»”, a anunțat Administraţia Prezidenţială.
Lista oficială a participanților la Summitul B9. Pe cine trimite Trump la București
- Secretarul General NATO, Mark Rutte;
- Preşedintele Republicii Lituania, Gitanas Nausėda;
- Preşedintele Republicii Estonia, Alar Karis;
- Preşedintele Republicii Cehe, Petr Pavel; Preşedintele Republicii Letonia, Edgars Rinkēvičs;
- Preşedintele Republicii Slovace, Peter Pellegrini;
- Preşedintele Republicii Finlanda, Alexander Stubb;
- Prim-ministrul Regatului Danemarcei, Mette Frederiksen; Preşedintele Ucrainei, Volodîmîr Zelenski;
- Subsecretarul de Stat din Statele Unite ale Americii pentru controlul armamentelor şi securitate internaţională, Thomas DiNanno;
- Ministrul Apărării din Regatul Suediei, Pål Jonson;
- Ministrul Afacerilor Externe din Regatul Norvegiei, Espen Barth Eide;
- Secretarul de Stat permanent din cadrul Cancelariei Prim-ministrului Islandei, Benedikt Árnason;
- Reprezentantul Permanent al Republicii Bulgaria la NATO, Ambasadorul Nikolay Milkov;
- Ambasadorul Ungariei în România, Kissné Hlatki Katalin. Agenda evenimentului 10:30 -
Primirea oficială a şefilor de delegaţie
- 11:00 - Sesiunea plenară a Summitului - Intervenţii introductive în deschiderea sesiunii plenare din partea Preşedintelui României, Nicuşor Dan, şi a Preşedintelui Republicii Polone, Karol Nawrocki
- 14:20 - Fotografie de familie
- 14:30 - Dejun de lucru
- 17:00 - Declaraţii de presă comune ale Preşedintelui României, Nicuşor Dan, cu Preşedintele Republicii Polone, Karol Nawrocki, şi cu Secretarul General al NATO, Mark Rutte
Ce este Formatul Bucureşti 9 (B9)
Vorbim despre o iniţiativă româno-poloneză dedicată aspectelor de securitate specifice Flancului Estic al NATO care reuneşte statele aliate de pe Flancul Estic.
A fost lansat în 2015, la Bucureşti, la iniţiativa comună a Preşedinţilor României, Klaus Iohannis, şi Poloniei, Andrzej Duda, ca răspuns la deteriorarea situaţiei de securitate în urma anexării ilegale a Crimeii.
Din 2022, Formatul a discutat frecvent implicaţiile substanţiale ale războiului lansat de Federaţia Rusă asupra Ucrainei, la diferite niveluri, servind şi ca platformă de consultare transatlantică cu SUA.
Ce mesaj le-a transmis Nicușor Dan politicienilor români de Ziua Europei
"Câteva cuvinte despre situația curentă. Am încheiat un prim set de întâlniri cu liderii partidelor pro-occidentale, reprezentanți ai minorităților. Am văzut constrângerile pe care fiecare dintre partide le are și cu care vine la negocierea care începe. Există deci niște scenarii pe care ne vom concentra mai departe și discuțiile vor continua pe aceste scenarii.
Reafirm, România va avea un guvern pro-occidental într-un termen rezonabil. Există acord pe politicile mari. OCDE, SAFE, PNRR. Există acord pe traiectoria fiscala a României, asumată. Și în sensul acesta guvernul care va veni va avea ca obiectiv ca până în toamnă să definească și să propună parlamentului bugetul pe 2027", a conchis președintele României în mesajul transmis.