Ultimatumul lui Trump în cea de-a 15 zi a războiului din Orientul Mijlociu. Președintele SUA amenință că va ataca infrastructura petrolieră iraniană

Sursă foto: Shutterstock.com

Ultimatumul lui Trump în cea de-a 15 zi a războiului din Orientul Mijlociu. Președintele SUA amenință că va ataca infrastructura petrolieră iraniană

Cuprins Articol:
Războiul dintre Statele Unite, Israel și Iran continuă să escaladeze după aproape două săptămâni de la declanșarea conflictului. Washingtonul a bombardat ținte militare pe insula iraniană Kharg, în timp ce Teheranul avertizează că „ascunzătorile” militare americane din Emiratele Arabe Unite reprezintă ținte legitime. Ambasada americană din Bagdad, capitala Irakului, a fost lovită de o rachetă. Între timp președintele Trump spune că ”toate țintele militare" de pe insulă iraniană Kharg, vitală pentru exporturile petroliere ale Iranului, au fost "total distruse."

Avertismentul care ar putea tulbura şi mai mult pieţele

Preşedintele american Donald Trump a ameninţat că va ataca infrastructura petrolieră a hubului de pe insula Kharg din Iran, dacă Teheranul nu va înceta să lovească navele în Strâmtoarea Ormuz.

Este un avertisment care ar putea tulbura şi mai mult pieţele, care se confruntă cu o perturbare istorică a aprovizionării, relatează Reuters, citat de  Agerpres.

Trump şi-a combinat ultimatumul de vineri cu o postare pe reţelele de socializare în care spune că SUA au "distrus complet" ţinte militare de pe insulă, terminalul de export pentru 90% din transporturile de petrol ale Iranului, care se află la aproximativ 500 km nord-vest de strâmtoare.

 În cazul în care Iranul sau oricine altcineva face ceva pentru a interfera cu trecerea liberă şi sigură a navelor prin Strâmtoarea Ormuz, voi reconsidera imediat această decizie

Donald Trump, președintele SUA

Trump cere iranienilor să depună armele

 "Armata Iranului şi toţi ceilalţi implicaţi în acest regim terorist ar fi înţelepţi să depună armele şi să salveze ceea ce a mai rămas din ţara lor, care nu mai este mult!", a postat el pe platforma sa Truth Social.

Trump le-a declarat reporterilor vineri că Marina SUA va începe "în curând" să escorteze petroliere prin Strâmtoarea Ormuz, o conductă pentru 20% din aprovizionarea cu energie fosilă a lumii.

Iranul nu dă semne de capitulare

În timp ce războiul a intrat în a treia săptămână, Iranul, însă, nu a dat niciun semn de capitulare sau de cedare în faţa presiunii militare americano-israeliene. 

Liderul suprem iranian, Mojtaba Khamenei, care l-a înlocuit pe tatăl său ucis, a declarat că această cale navigabilă strategică ar trebui să rămână închisă ca instrument de presiune.

Forţele armate iraniene au răspuns atacului de la Kharg, spunând că orice atac asupra infrastructurii petroliere şi energetice a ţării lor ar duce la atacuri asupra instalaţiilor deţinute de companii petroliere care cooperează cu Statele Unite în regiune, a relatat presa iraniană.

Iranul, care şi-a intensificat producţia de petrol în perioada premergătoare declanşării războiului de către Israel şi SUA pe 28 februarie, a continuat să transporte petrol într-un ritm de 1,1 milioane până la 1,5 milioane de barili pe zi, arată datele TankerTracker.com şi Kpler.

O mare parte din petrolul transportat din Iran prin Kharg merge către China, principalul importator global de ţiţei.

Preţurile petrolului au fluctuat brusc pe fondul schimbării comentariilor lui Trump cu privire la durata probabilă a războiului, care a început cu bombardamente masive americane şi israeliene asupra Iranului şi s-a extins rapid într-un conflict regional cu consecinţe ample pentru pieţele energetice şi bursiere la nivel mondial.

Personalizate pentru tine