Ciprian Ciucu duce Bucureștiul în "liga mare" a șantierelor: "Întotdeauna e cu înjurături. Mi le asum"

Sursă foto: LCV / Shutterstock.com

Ciprian Ciucu duce Bucureștiul în "liga mare" a șantierelor: "Întotdeauna e cu înjurături. Mi le asum"

Cuprins Articol:
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, îi avertizează pe bucureșteni că orașul se va transforma într-un imens șantier pe durata a 4 - 5 ani. Concret, municipalitatea a fost nevoită să înceapă simultan mai multe șantiere pentru modernizarea liniilor de tramvai, deoarece, în caz contrar, ar fi pierdut finanțarea europeană necesară înlocuirii acestora, a declarat primarul general Ciprian Ciucu. De asemenea, edilul Capitalei a explicat că în anumite zone este nevoie și de reabilitarea rețelei de canalizare.

“Poate pe anumite zone nu s-au făcut de 50-60 de ani. Am ajuns la limita suportabilității infrastructurii. De asta e în halul în care e și oamenii evită transportul în comun. Huruie tramvaiele de se strică pe liniile care merg de beton. Ați văzut că sunt ondulate liniile”, a declarat Ciprian Ciucu, interviul pentru Euronews.

Edilul Capitalei a spus că-și asumă eventualul declin de popularitate în urma acestei decizii, dar a promis că "va scoate orașul la lumină, iar locuitorii vor fi mândri de el" la capătul perioadei menționate.

Ciucu: “Dacă nu începeam simultan șantierele, pierdeam banii europeni”

"Pe anumite zone nu s-au făcut (reabilitări) de 50-60 de ani. Am ajuns la limita suportabilității infrastructurii. De asta e în halul în care e și oamenii evită transportul în comun. Huruie tramvaiele de se strică pe liniile care merg, pe beton. Ați văzut că sunt ondulate liniile.

Dacă nu făceam acest lucru, pierdeam banii europeni. Avem 50 de kilometri de linie de tramvai pentru care avem nevoie de mai mult timp pentru execuție, întrucât trebuie să înlocuim și rețelele de dedesubt: apă-canal, gaze, termoficare. Le deschidem, facem proiectele, terminăm la timp și nu pierdem banii.

Și îmi asum înjurăturile. Pentru că e cu înjurături. Întotdeauna când ai șantiere, e cu înjurături.  fac ceea ce e corect pentru orașul nostru, sau dau drumul la câteva pe ici, pe colo. Dar peste doi-trei ani, nu o să mai aibă pe unde să circule tramvaiele, pentru că vor circula direct pe beton și se vor strica", a declarat Ciprian Ciucu.

Ciucu: “Abia de o săptămână primăria are buget”

“Până acum, am șantiere care nu au mers pentru că nu am avut bani. De abia de o săptămână avem un buget. Nu i-am plătit. Nu eu, Primăria! De ani de zile nu au fost plătiți, pentru că s-au luat bani din București”, a mai declarat primarul Capitalei.

Ciucu a vorbit și despre reabilitarea pasajelor din București

"Aceste proiecte pentru pasaje, care sunt și ele foarte importante, pentru că prezintă risc seismic, pot să mai aștepte poate un an - doi. Dar, Doamne ferește, să se întâmple ceva între timp. Și în București vor urma patru-cinci ani de șantiere. Dar orașul, după 4-5 ani, va fi scos la lumină și vom fi mândri de el și se va schimba semnificativ în bine.

Nu poți să civilizezi un oraș fără șantiere. Este imposibil. Atunci când zugrăvești o casă, te muți dintr-o cameră în alta, vin muncitorii, e un disconfort

Ciprian Ciucu, Primarul Capitalei

Ce spune Ciprian Ciucu despre traficul infernal din București

“În orașul acesta nu s-au făcut lucrări semnificative de 20 - 30 de ani. Poate în anumite zone nu s-au făcut de 50 - 60 de ani. Am ajuns la limita suportabilității infrastructurii (...) Podul Basarab o să intre și vara asta (n.r. - în reparații). O să fie probleme. L-am recepționat. Are probleme. În sfârșit, după 20 de ani l-am recepționat. Am reușit să fac lucrul ăsta într-un termen scurt", a mai transmis Ciucu.

Personalizate pentru tine