Mutare surpriză: Vodafone semnează un memorandum pentru a prelua Telekom România

Sursǎ foto: Shutterstock

Mutare surpriză: Vodafone semnează un memorandum pentru a prelua Telekom România

Vodafone România a semnat un Memorandum de Înțelegere pentru achiziția Telekom România Mobile Communications, inclusiv a unei părți semnificative din activele acesteia de la Hellenic Telecommunications Organization (OTE). De asemenea, Digi România va prelua o parte din active.

„Este un moment important pentru piața de telecomunicații din România, cu un potențial semnificativ de creștere odată cu finalizarea acestei tranzacții. Încă de la preluarea mandatului de CEO al Vodafone România, am considerat că industria are nevoie de condiții care să susțină nivelul ridicat al investițiilor 5G și promovarea inovației. Sunt încântat de anunțul de astăzi care dovedește încă o dată că Vodafone își respectă promisiunea față de România”, a declarat Achilleas Kanaris, CEO al Vodafone România.

Finalizarea tranzacției este condiționată de o serie de proceduri legale, inclusiv încheierea analizei de due diligence și obținerea aprobărilor prealabile din partea autorităților competente. În acest moment, nu există alte detalii legate de aprobarea finală a achiziției, dat fiind stadiul incipient al procesului.

În același timp, Vodafone va finaliza anul acesta investiții locale de peste 200 de milioane de euro. Investițiile totale de-a lungul celor 27 de ani de prezență a Vodafone în România se ridică la peste 6,5 miliarde de euro.

Personalizate pentru tine