Primul tren nou produs pentru România de compania poloneză Pesa a ajuns în țara noastră, unde urmează să treacă prin testele de omologare și verificare, obligatorii înainte ca garnitura să intre în exploatare. Conform Autorității pentru Reforma Feroviară (ARF), acest tren face parte dintr-o comandă de 62 de bucăți, deși Autoritatea vorbea anul trecut despre 82 de garnituri pe care le-a contractat cu producătorul din Polonia.
Livrarea trenului s-a făcut cu întârziere
„În cadrul Conferinței de Operatorie Feroviară & Material Rulant, organizată de Club Feroviar, a avut loc la Terminalul Intermodal Episcopia Bihor prezentarea în premieră a ramei Pesa 655-5, care a sosit în România pentru testare și omologare”, se arată într-o postare a ARF.
„Acest tren regional face parte din proiectul de achiziție a 62 de rame de scurt parcurs”, transmite aceeași sursă. Mai precis, este vorba despre contractul semnat pe 30 ianuarie 2023. În plus, ARF a bătut palma cu polonezii de la Pesa pentru a achiziționa alte 20 de garnituri feroviare, anul trecut. Informații cu privire la construcția noilor trenuri au apărut în noiembrie, când aflam că valoarea totală a proiectului este de 3,23 miliarde lei, fără TVA, iar finanţarea este asigurată din Programul Transport (PT) 2021 - 2027, cu cofinanţare de la bugetul de stat.
Doar primul contract are o valoare de 2,77 miliarde de lei.
Contractul este împărţit pe trei loturi, şi anume: Lotul 1 - 20 rame electrice regionale RE-R, destinate transportului feroviar de călători pe rutele Bucureşti Nord - Ploieşti Sud - Adjud, Iaşi - Paşcani - Suceava, Bacău - Paşcani; Lotul 2 - 23 rame electrice regionale RE-R, destinate transportului feroviar de călători pe rutele Braşov - Gheorgheni, Arad - Timişoara - Caransebeş, Huedin - Cluj - Bistriţa; Lotul 3 - 19 rame electrice regionale RE-R, destinate transportului feroviar de călători pe rutele Bucureşti Nord - Ploieşti Vest - Braşov, Bucureşti Nord - Roşiori, Bucureşti Nord - Bucureşti Obor/Fundulea, Constanţa - Feteşti.
Inițial, livrarea primului tren pentru începerea testelor trebuia să se realizeze „până la finele primului trimestru din 2025”, dar iată că prezentarea se face abia acum,în a doua jumătate a lunii mai.
Revenind la contractele semnate de ARF, cel de-al doilea contract (din 2024) se referă la un alt tip de tren, respectiv rama feroviară de călători de mediu şi lung parcurs RE-IR2, împreună cu serviciile de mentenanţă pe o perioadă de 15 ani.
Ramele electrice RE-IR2 vor fi utilizate, în cadrul contractelor de servicii publice atribuite în baza HG 1.453/2022, pe următoarele rute: Cluj Napoca - Sighişoara - Braşov; Cluj Napoca - Alba lulia - Simeria- Târgu Jiu - Craiova; Braşov - Ploieşti - Buzău - Focşani - Bacău - Paşcani - Iaşi/Suceava; Galaţi - Mărăşeşti - Bacău - Paşcani - laşi/Suceava; Galaţi - Brăila - Făurei - Feteşti - Constanţa (Mangalia); (Mangalia) - Constanţa - Feteşti - Brăila - Mărăşeşti - Bacău - Paşcani - Iaşi/Suceava; (Giurgiu) Bucureşti - Ciulniţa - Călăraşi.
Ce specificații au noile trenuri și când vor intra în exploatare
Ramele electrice regionale produse de Pesa sunt compuse din trei vagoane, având o capacitate de 160 locuri pe scaune, 243 locuri în picioare, 2 locuri pentru persoane cu dizabilități și 16 locuri pentru biciclete. De asemenea, trenurile sunt dotate cu sistem wi-fi și ating o viteză maximă de 160 km/h.
„Trenurile vor fi predate spre exploatarea în serviciul public al României celor şase operatori sub contract pe 10 ani, după o metodologie care a ţinut cont de cota de piaţă a fiecăruia”, declara anul trecut președintele ARF.
„Reamintim că proiectul este finanțat prin Fondul pentru Modernizare, având un buget total de 2.777.369.677,05 lei”, arată sursa citată. „Precizăm că primele rame RE-R urmează să intre în circulație la finalul acestui an.”

